Galeria piaseczyńskich artystów

Galeria ta to miejsce, w którym prezentujemy wystawy artystów związanych z regionem piaseczyńskim.

Zapraszamy na kolejną prezentację w naszej galerii. Barwne prace malarskie Anny Masłowskiej opatrzone są autorskim komentarzem. Młoda malarka przybliży odczucia, wrażenia  jakie towarzyszyły jej przy tworzeniu obrazów. Najchętniej maluje akwarelą, piórkiem oraz farbami olejnymi. Aktualnie jej główną inspiracją jest kultura Meksyku.

 

1 Mexico City

Mexico City, akwarela i piórko, A3 

W stolicy Meksyku bogaci nie mieszkają w pobliżu biedniejszych. Mieszkają na wielkiej górze. 

2 Prezent od Moctezumy dla Hernana Cortesa

Prezent od Moctezumy dla Hernana Cortesa, akwarela i tusz, A3

Praca zainspirowana jest czaszką pokrytą mozaiką z obsydianu i turkusów, którą według legendy, ofiarował Kortezowi Moctezuma.

3 Quetzalcóatl dónde estás

¿Quetzalcóatk dónde estás?, akwarela i tusz, 30x40 cm

Praca zainspirowana jest wierzeniami Meksyku prekolumbijskiego.

 4 W Mexico City 

W Maxico City, akwarela i tusz, 20x30 cm

W stolicy Meksyku wszystko jest kolorowe i tętni życiem.

 5 La Catrina 

La Catrina, akryl, 70x50 cm

Meksykanka w makijażu „la Catrina.” Obraz zainspirowany Día de los Muertos.

 6 Moment przebudzenia 

Moment przebudzenia, akwarela i tusz, 20x30 cm

Praca zainspirowana obrazem Fridy Kahlo "Co widziałam w wodzie".

7 Portret Eduarda

Portret Eduarda, olej na kartonie, 36x25 cm

Portret osadzony jest w kontekście kulturowym. Chciałam podkreślić szacunek i umiłowanie jakimi darzy portretowany swoją ziemię i korzenie.

8 Pierrot

Pierrot, akryl, 50x70 cm

Obraz powstał prawie dziesięć lat temu. Pierrot zawsze był dla mnie postacią ciekawą i intrygującą.

9 PierrotPierrot, akwarela, 30x40 cm
10 Audrey Hepburn

Audrey Hepburn, akwarela, A4

Namalowałam Audrey, ponieważ charakterystyczna uroda i wielka osobowość malują się razem najprzyjemniej.

11 Tancerka

Tancerka, olej na płótnie, 30x40 cm

Lubię malować kobiety w różnych odsłonach.

12 Kobieta w czerwieni

Kobieta w czerwieni, olej na płótnie, 30x40 cm

Próba uchwycenia kobiecej zmysłowości.

13 Dystans

Dystans, akwarela i tusz, 20x30 cm

Lubię obserwować ludzi i relacje międzyludzkie. Moje przemyślenia często stanowią inspirację do malowania.
14 Został tylko kruk

Został tylko kruk, akwarela i tusz, 20x30 cm

Nostalgia, samotność, żal, …

15 Samotność

Samotność, akwarela i tusz, 15x30 cm

Strach przed samotnością bywa ogromny.
16 Samotna

Samotna, akwarela i tusz, 15x30 cm

Uosabiając samotność łatwiej sobie z nią poradzić.

17 Centaur

Centaur, akwarela i tusz, 30x40 cm

Moja wyobraźnia jest dla mnie kopalnią pomysłów.

19 Las

Las, akryl, 90x70 cm

Otaczająca nas natura jest kolejnym źródłem inspiracji. Malowanie pejzaży, kwiatów, czy zwierząt pozwala mi się zrelaksować.

20 StawStaw, akryl, 80x60 cm
21 RybaRyba, akwarela, 20x30 cm
22 KameleonKameleon, akwarela, 20x30 cm
23 Bydgoszcz

Bydgoszcz, 20x30 cm

Będąc w Bydgoszczy chętnie malowałam różne jej zakątki. Malując utrwalam wspomnienia.

 

 O AUTORCE

ANNA MASŁOWSKA

Urodziła się w 1987 r. Jest absolwentką Liceum Plastycznego im. Wojciecha   Gersona w Warszawie. Ukończyła studia licencjackie i magisterskie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w zakresie kulturoznawstwa (specjalizacja: sztuki plastyczne w kulturze oraz  tożsamość i stosunki międzykulturowe).

Obecnie prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży, uczy także rysunku i malarstwa. Jest członkiem Plastycznej GRUPY PIASECZNO.

Anna Masłowska

 

 

 

 

 

Człowiek - to jeden z tematów fascynujących piaseczyńską malarkę - Wiesławę Nastały-Płaskocińską. Stąd wśród jej prac wiele portretów osób ciekawych i jej bliskich. Malarka do ukazania wewnętrznego piękna portretowanych postaci najczęściej używa techniki suchego pastelu. Przez wystawę przeprowadzi nas artystka dzięki osobistym komentarzom dotyczącym każdej z prac.

 

1. 2008 anetka

Aneta, suchy pastel, 50 x 60

"Chciałam zrobić portret mojej młodej i pięknej koleżance z okazji jej zamążpójścia. Był to okres fascynacji obrazami Alfonsa Muchy, więc postanowiłam sięgnąć do ukochanej przeze mnie secesji, która zainspirowała mnie do wykonania tego portretu."

2. 2008 Bolek

Bolek, olej na płótnie, 35 x 42

"Darzyłam Bolka sympatią i chciałam pokazać jego ciepło i pogodę ducha, którą promieniował na zewnątrz. Odszedł na zawsze, ale czas zatrzymał go dla nas na tym obrazie wraz ze słońcem igrającym w zieleni - kolorze nadziei. Taki dla nas pozostał."

3.2008 lilka

Portret mamy, suchy pastel, 50 x 60

"Ten portret ma scharakteryzować Moja mamę - jej osobowość i jej pasję, jaką jest malarstwo, szczególnie kwiaty. Tu na jej portret w kwiatach nakłada się także ornament kwiatowy, łącząc się i splatając w jedną całość. Są one także symbolem naszych relacji i uczuć."

4. 2011 DorotaIMG 0377

Dorota, olej na płótnie, 35 x 42 cm

"Dorota była dla mnie inspiracją kolorystyczną. Szczególnie podobał mi się koloryt jej włosów i jasna twarz pełna wyrazu, którą skontrastowałam z ciemnym tłem."

5. 2013 mama Asi

Mama Asi, rysunek sepią na czarnym papierze, 30 x 40

"Portret w klimacie retro wykonany sepią. Czarno-białe zdjęcie było poetycką inspiracją i miało wartość sentymentalną dla mojej przyjaciółki. Cieszę się, że mogłam spełnić jej marzenie, ofiarując jej tę podobiznę."

6. 2014 zuzia od Gratków

Zuzia, suchy pastel, 40 x 50

"Trudno było skłonić Zuzię do pozowania. Nie mogła wysiedzieć bez ruchu, nie strojąc minek, trudno było ją portretować. Trzeba było dokończyć portret ze zdjęcia, choć zrobienie odpowiedniej fotki także było nie lada wyzwaniem."

7. 2015 Babcia z Zamościa

Staruszka, rysunek piórkiem i suchymi pastelami, 30 x 40

"Spotkana w Zamościu babcia wyróżniała się nie tylko wyglądem zewnętrznym. Była też niezwykłą osobą, pełną radości życia. Można ją było spotkać codziennie na Rynku, gdzie dokarmiała gołębie."

8. 2015 młoda skrzypaczka

Skrzypaczka, suchy pastel, 81 x 72

"Ten portret był dla mnie nie lada wyzwaniem, ale też malowanie go było podniecające. Bardzo inspirująca postać młodej dziewczyny pozującej ze skrzypcami. To prezent na 18-te urodziny."

9b. 2016 walentynki

Artystka, suchy pastel, 50 x 70

"Jagodę poznałam na wernisażu malarstwa związanego tematycznie z miłością (Walentynki), który uświetniała swoim śpiewem. Urzekła mnie swoim wyglądem, a czerwień i czerń jej ubioru stały się dla mnie inspiracją do obrazu."

10. Józef SierputowskiPan Józef, rysunek piórkiem i suchymi pastelami, 30 x 40

"Portret  Pana Józefa "chodził za mną" od dawna, ale dopiero przygotowania do wystawy zmobilizowały mnie, żeby stworzyć "osobę towarzyszącą" portretowi babci. Starość piękna, pogodna, gdzie "on" i "ona" z uśmiechem patrzą na siebie i na życie - to miała być harmonijna całość przygotowana do ekspozycji."

 

 

O AUTORCE

Lanckorona 2013Wiesława Nastały-Płaskocińska urodziała się w Piasecznie. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie. Ukończyła studia licencjackie na WSP ZNP ze specjalnością kulturoznawstwo i magisterskie na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowe w Instytucie Edukacji Plastycznej Akademii Świętokrzyskiej.

Twórczość artystyczną łączy z pracą pedagogiczną. Od 30 lat prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci, warsztaty artystyczne dla młodzieży. Od 1978 r. należy do twórczej Grupy Piaseczno. Bierze czynny udział w spotkaniach i plenarach malarskich, w wystawach autorskich i grupowych na terenie kraju. W 1998 roku zdobyła nagrodę w konkurskie plastycznym "Piaseczno-moje miasto".

W 2003 r. została członkiem i założycielem konstancińskiego Stowarzyszenia Twórców Sztuk Plastycznych Triada. Brała udział we wszystkich artystycznych i edukacyjnych inicjatywach grupy - akcjach plastycznych, opiece merytorycznej nad uzdolnioną młodzieżą w czasie plenerów malarskich czy w akcji "Otwarte pracownie".

W 2008 r. otrzymała nagrodę Powiatu Piaseczyńskiego "za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz za zasługi rozwijaniu edukacji estetycznej i życia kulturalnego na terenie powiatu piaseczyńskiego".

Możliwość udziału w plenerach malarskich pozwala jej otkryć piękno zakątków Polski, pejzażu i architektury, ale też niezauważalnych przez ludzi rzeczy, zachwycających formą czy barwą małych fragmentów, detali, które czasem proszą się o pokazanie ich w skali makro. Najczęściej stosuje technikę suchego pastelu, który pozwala na łączenie kreski i plamy barwnej. Jedo miękkość i delikatność oddaje przelotne chwile i niepowtarzalny nastrój malowanych miejsc. Czasem łączy ze sobą techniki np. pastel na podmalówce akrylowej lub akwarelowej czy rysunek piórkiem, na który nakłada kolor pastelami. Fascynuje ją człowiek.

Swoje prace prezentowała na kilkudziesięciu wystawach autorskich i zbiorowych na terenie Polski oraz w Italii i we Francji. Jej obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych w Italii i Kalifornii oraz w zbiorach muzeów i domów kultury na terenie Polski ( m.in. w Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce, Muzeum im. K. Kluka w Ciechanowcu).

Obrazy prezentuje na stronach internetowych: malarstwo-nastaly.netgaleria.pl oraz grupapiaseczno.art.pl