Raraszek - Muzyka na Skwerze

Zdarzenia

Tytul:
Raraszek - Muzyka na Skwerze
Kiedy:
So, 17. sierpień 2019, 19:30
Gdzie:
Skwer Kisiela - Piaseczno
Kategoria:
Muzyka na Skwerze

Opis

Raraszek

17 sierpnia (sobota) – godz. 19:30 – Raraszek
Muzyka na Skwerze, Skwer Kisiela, Piaseczno

Raraszek - kapela swoją nazwę zapożyczyła z opisu mitologii ludowej wg Oskara Kolberga, przypominającego nieco charakternego wiejskiego muzykanta: “Raraszek jest jednym z duchów podziemnych różne ludziom robiący dogodności za zapis duszy. Mógł w kieszeni, tabakierce lub kiesce być chowanym; wielce obraźliwy i bardzo wówczas mściwy.” (Oskar Kolberg, Dzieła Wszystkie Tom 7 – Krakowskie).

Obszar zainteresowań muzycznych kapeli to region historycznej Małopolski. Mieszkający w Krakowie członkowie zespołu kompletują repertuar w oparciu o zapisy Oskara Kolberga, jeżdżą do okolicznych śpiewaków i instrumentalistów oraz przesłuchują lokalne archiwa muzyczne. Szczególnie upodobali sobie melodie z północnych oraz południowo-wschodnich rubieży terytorium Krakowiaków, noszące najbardziej charakterystyczne cechy muzyki tanecznej, niescenicznej, niestylizowanej. W repertuarze mają krakowiaki, walczyki, polki i oberki.

Zespół stara się grać w możliwie jak najbardziej autentycznej formie, to znaczy do tańca. W związku z powszechnym zanikiem umiejętności tanecznych kapela w trakcie koncertu prowadzi proste tańce tradycyjne, niewymagające specjalnych umiejętności. Uczestnicy poznają kroki w ciągu kilku chwil, by potem swobodnie i wspólnie z całą salą bawić się przy muzyce.

Skład:
Maria Stępień – skrzypce prym
Daria Butskaja – skrzypce sekund
Katarzyna Chodoń – śpiew, taniec
Aleksander Kwietniak – klarnet
Arkadiusz Szałata – basy  

MUZYKA NA SKWERZE to cykl letnich koncertów plenerowych na skwerze Kisiela. Każdy koncert to zupełnie odrębna podróż w świecie muzyki. Różne gatunki, ciekawe brzmienia, czasem eksperymenty muzyczne.

Patronat medialny: Przeglad Piaseczyński, Naszepiaseczno.pl, Kurier Południowy, Piasecznonews, Gazeta Piaseczyńska

SKWER 2019 po zmianach


Miejsce

Lokalizacja:
Skwer Kisiela
Miasto:
Piaseczno
Kraj:
Poland