Festiwal im. Witolda Maliszewskiego w Zalesiu Dolnym

Zdarzenia

Tytul:
Festiwal im. Witolda Maliszewskiego w Zalesiu Dolnym
Kiedy:
N, 2. czerwiec 2019, 19:15
Gdzie:
Kościół pw. NMP Wspomożenia Wiernych - Zalesie Dolne
Kategorie:
Koncert, 590 lat Piaseczna, Festiwal im. Witolda Maliszewskiego

Opis

2 czerwca, godz. 19:15 FESTIWAL IM. WITOLDA MALISZEWSKIEGO. W programie: POLSKA MUZYKA CHÓRALNA. Wykonawcy: Chór Akademicki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie pod dyrekcją Michała Dąbrowskiego. Prowadzenie koncertu - Malina Sarnowska.

Miejsce: Zalesie Dolne, Kościół pw. NMP Wspomożenia Wiernych, ul. Modrzewiowa 2. Wstęp wolny.

Festiwal im. Witolda Maliszewskiego to cykl koncertów muzyki klasycznej dedykowanych piaseczyńskiemu kompozytorowi z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Organizatorzy: Centrum Kultury w Piasecznie, Stowarzyszenie Sztuka i Pasja. Miejsce: Kościoły dekanatu piaseczyńskiego.


Witold Maliszewski
 - polski kompozytor, dyrygent i pedagog. Urodził się 20 sierpnia 1873 roku w Mohylowie na Podolu. Był założycielem i dyrektorem (1913–1921) Konserwatorium w Odessie, które wykształciło wielu muzyków światowej sławy. Terror bolszewicki zmusił kompozytora do opuszczenia Odessy w 1921 roku i przyjazdu do Warszawy. W Warszawie Maliszewski był dyrektorem Państwowego Konserwatorium Muzycznego, przemianowanego na Wyższą Szkołę Muzyczną im. Fryderyka Chopina (1922–1927) oraz prezesem Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego (1925–1928) . W roku 1927 pełnił funkcję przewodniczącego jury I Konkursu Chopinowskiego. 10 listopada 1933roku „za zasługi na polu twórczości i pedagogiki muzycznej” został odznaczony przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Najsłynniejszym uczniem W. Maliszewskiego był Witold Lutosławski. Witold Maliszewski zmarł 18 lipca 1939 w Zalesiu Dolnym. Jego grób znajduje się na piaseczyńskim cmentarzu parafialnym przy ul. Kościuszki. Był kompozytorem konserwatywnym, pozostającym pod wpływem neoromantyków rosyjskich, zwłaszcza swego nauczyciela, Rimskiego-Korsakowa oraz Głazunowa. Do najważniejszych dzieł Maliszewskiego należy: 5 symfonii, 3 kwartety smyczkowe, balety Boruta i Syrena, Requiem (1930), Missa Pontificalis (1930), Koncert b-moll na fortepian i orkiestrę (1938), Kwintet smyczkowy d-moll oraz Wielka kantata biblijna.


MALINA SARNOWSKA
 - skrzypaczka, animatorka kultury, pedagog Ukończyła z wyróżnieniem warszawską Akademię Muzyczną w klasie skrzypiec prof. Julii Jakowicz oraz podyplomowe studia pedagogiki muzyki i tańca „Orff Schulwerk” w Instytucie Orffa w Salzburgu. Pracą pedagogiczną zajmuje się od lat. Była zaangażowana w koncerty edukacyjne (jako prowadząca i wykonawczyni) Filharmonii Narodowej. Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi, prowadzi zajęcia umuzykalniające z dziećmi, a także szkolenia dla nauczycieli w Polsce i za granicą. Jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Carla Orffa. Współautorka cykli edukacyjnych dla WSiP.


CHÓR AKADEMICKI SZKOŁY GŁÓWNEJ GOSPODARSTWA WIEJSKIEGO W WARSZAWIE
- powstał w 1964 roku. Tworzą go studenci i pracownicy uczelni oraz zaprzyjaźnieni z nimi miłośnicy muzyki chóralnej. W ciągu 50 lat działalności zespół wykonał bogaty repertuar a cappella obejmujący polskie i obce utwory wszystkich epok i stylów muzycznych. Koncertuje w kraju i za granicą, biorąc także udział w festiwalach i konkursach. Od 1979 roku dyrygentem chóru jest Michał Dąbrowski.


MALISZEWSKIkwadrat PLAKAT


Miejsce

Lokalizacja:
Kościół pw. NMP Wspomożenia Wiernych
Ulica:
Modrzewiowa 2
Kod:
05-501
Miasto:
Zalesie Dolne
Kraj:
Poland