.banerwystawa

Wystawa prezentuje wybrane zdjęcia z liczącej ponad 20 tysięcy fotografii (odbitek i negatywów) kolekcji Janusza Przewłockiego, ukazującej polskie ziemiaństwo i arystokrację na przełomie XIX i XX wieku. Są to zarówno zdjęcia portretowe, robione w atelier, jak i sceny z życia codziennego. Najstarsze zdjęcia pochodzą z drugiej połowy XIX wieku, ze słynnych atelier fotograficznych (np. Walerego Rzewuskiego z Krakowa czy Jana Mieczkowskiego z Warszawy), najpóźniejsze z lat 30. XX wieku. Są to zarówno zdjęcia robione przez profesjonalnych fotografów, jak i amatorskie. Ukazują historię polskich ziemian i arystokratów, a jednocześnie historię polskiej fotografii z przełomu XIX i XX wieku, bo wiele z tych zdjęć to prawdziwe dzieła sztuki. Na fotografiach pojawiają się przedstawiciele słynnych rodów Lubomirskich, Radziwiłłów, Branickich, Czartoryskich, Potockich, Zamoyskich..., a także liczne rodziny ziemiańskie.

Właściciel kolekcji – Janusz Przewłocki (ur. 1927) pochodził z rodziny ziemiańskiej, swoje dzieciństwo spędził w pałacu w Mordach koło Siedlec. Rodzina Przewłockich została wysiedlona z pałacu w 1944 r. przez Sowietów.

Najprawdopodobniej w latach 60. XX w. Janusz Przewłocki rozpoczął przeszukiwanie domowych archiwów rodziny (m.in. Czartoryskich, Czapskich) i pozyskiwanie fotografii, tworząc zalążek zbioru, który w przyszłości miał się okazać najobszerniejszą i najbardziej niepowtarzalną kolekcją fotografii obrazujących polskie ziemiaństwo i arystokrację na przełomie XIX i XX w.

Wystawa przygotowana przez „Domu Spotkań z Historią”.

DSC02245  Fot 2

Termin wystawy: 28.01 - 11.03.2017

Maria Dąbrowska (1889-1965) powieściopisarka, eseistka, nowelistka i tłumaczka, jedna z ważniejszych polskich powieściopisarek XX w. w latach 20. i 30. XX w. bywała w Piasecznie i Zalesiu Dolnym. Odwiedzała rodzinę Gałczyńskich na ul. Reytana (Piaseczno) i Wandę i Wacława Dąbrowskich w Zalesiu Dolnym. Wizyty te wspomina w swoich "Dziennikach". W Piasecznie pisała, malowała, spacerowała i odpoczywała w pięknym ogrodzie brata ciotecznego - Bronisława. Zalesiem Dąbrowska była zachwycona.

Wystawa prezentuje życie i twórczość autorki, jej związki z Piasecznem i Zalesiem Dolnym. Nawiązuje do bohaterów "Nocy i Dni" (powieści, za którą w 1934 r. Maria Dąbrowska otrzymała Państwową Nagrodę Literacką) - Michaliny i Daniela Ostrzeńskich, których pierwowzorami byli rodzice Bronisława Gałczyńskiego  - ojciec także Bronisław (wuj Marii Dąbrowskiej) i jego żona Marianna.

Na wystawę składają się plansze przedstawiające historię życia Marii Dąbrowskiej i jej rodziny, korespondencja z Bronisławem Gałczyńskim, fragmanty "Dzienników", obrazy, fotografie, książki.

Wystawa zorganizowana ze zbiorów Muzeum Literatury w Warszawie, Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej oraz zbiorów prywatnych.

 plakat2   DSC 0112  DSC 0111

 

Wystawa: 22 października - 19 listopada

Otwarcie wystawy: 21 października, godz. 18.30

-----------------------------------------------------------

W tym roku Grupa Plastyczna Piaseczno wybrała na miejsce pleneru region Beskidu Niskiego. Uczestnicy pleneru gościli w Zdyni, wiosce leżącej blisko granicy ze Słowacją. Te bogate przyrodniczo miejsce i niezwykłe, ze względu na krzyżujące się tam kultury zauroczyło uczestników pleneru. Beskid Niski, region z dziesiątkami cerkwi i charakterystycznych drewnianych chat, gdzie w jednej światyni odbywają się msze katolickie, a chwilę później w obrzędzie grekokatolickim, stał się inspiracją dla piaseczyńskich malarzy.

Podczas pleneru w Galerii Instytutu Polsko-Słowackiego in. Dusana Jurkowica w Gorlicach zorganizowana została wystawa obrazów artystów z Grupy Piaseczno, a plenerowa wystawa prac uczestników pleneru zaprezentowana została w Stadninie Koni Huculskich w Regietowie.

Na wystawie "Koloryt Beskidu Niskiego - na skrzyżowaniu kultur" swoje prace prezentują: Wiesława Czarnecka-Koźlik, Elżbieta Hampson, Helena Kazana, Marta Koziej, Zofja Kujawa-Karwecka, Teodora Kurek, Stanisław Kurek, Elżbieta Kwapińska, Anna Kwiatkowska, Joanna Mianowska, Wiesława Mysiak, Hanna Okińska-Wiśniewska, Stanisław Russ, Violetta Tatarowska, Jadwiga Wolska, Sylwia Zabor-Żakowska, Maja Żakowska, Filip Żakowski.

Gościnnie: Barbara Retmaniak, Zofia Piotrowska, Anna Kozak-Walewska, Izabella Mrozińska

Jadwiga Wolska Łemkowska Chata ZM do wys  Anna Kwiatkowska Cmentarz Łemkowski ZM do wys

Jadwiga Wolska                                                                                                Anna Kwiatkowska

Ela Kwapińska W krainie Łemków   Sylwia Zabor Zakowska 1ZM do wys   Marta Koziej Flora Beskidu. 1ZM do wys

Elżbieta Kwapińska                                                                                Sylwia Zabor-Żakowska                         Marta Koziej