.banerwystawa

Wystawa prezentuje wybrane zdjęcia z liczącej ponad 20 tysięcy fotografii (odbitek i negatywów) kolekcji Janusza Przewłockiego, ukazującej polskie ziemiaństwo i arystokrację na przełomie XIX i XX wieku. Są to zarówno zdjęcia portretowe, robione w atelier, jak i sceny z życia codziennego. Najstarsze zdjęcia pochodzą z drugiej połowy XIX wieku, ze słynnych atelier fotograficznych (np. Walerego Rzewuskiego z Krakowa czy Jana Mieczkowskiego z Warszawy), najpóźniejsze z lat 30. XX wieku. Są to zarówno zdjęcia robione przez profesjonalnych fotografów, jak i amatorskie. Ukazują historię polskich ziemian i arystokratów, a jednocześnie historię polskiej fotografii z przełomu XIX i XX wieku, bo wiele z tych zdjęć to prawdziwe dzieła sztuki. Na fotografiach pojawiają się przedstawiciele słynnych rodów Lubomirskich, Radziwiłłów, Branickich, Czartoryskich, Potockich, Zamoyskich..., a także liczne rodziny ziemiańskie.

Właściciel kolekcji – Janusz Przewłocki (ur. 1927) pochodził z rodziny ziemiańskiej, swoje dzieciństwo spędził w pałacu w Mordach koło Siedlec. Rodzina Przewłockich została wysiedlona z pałacu w 1944 r. przez Sowietów.

Najprawdopodobniej w latach 60. XX w. Janusz Przewłocki rozpoczął przeszukiwanie domowych archiwów rodziny (m.in. Czartoryskich, Czapskich) i pozyskiwanie fotografii, tworząc zalążek zbioru, który w przyszłości miał się okazać najobszerniejszą i najbardziej niepowtarzalną kolekcją fotografii obrazujących polskie ziemiaństwo i arystokrację na przełomie XIX i XX w.

Wystawa przygotowana przez „Domu Spotkań z Historią”.

DSC02245  Fot 2