Termin wystawy: 28.01 - 11.03.2017

Maria Dąbrowska (1889-1965) powieściopisarka, eseistka, nowelistka i tłumaczka, jedna z ważniejszych polskich powieściopisarek XX w. w latach 20. i 30. XX w. bywała w Piasecznie i Zalesiu Dolnym. Odwiedzała rodzinę Gałczyńskich na ul. Reytana (Piaseczno) i Wandę i Wacława Dąbrowskich w Zalesiu Dolnym. Wizyty te wspomina w swoich "Dziennikach". W Piasecznie pisała, malowała, spacerowała i odpoczywała w pięknym ogrodzie brata ciotecznego - Bronisława. Zalesiem Dąbrowska była zachwycona.

Wystawa prezentuje życie i twórczość autorki, jej związki z Piasecznem i Zalesiem Dolnym. Nawiązuje do bohaterów "Nocy i Dni" (powieści, za którą w 1934 r. Maria Dąbrowska otrzymała Państwową Nagrodę Literacką) - Michaliny i Daniela Ostrzeńskich, których pierwowzorami byli rodzice Bronisława Gałczyńskiego  - ojciec także Bronisław (wuj Marii Dąbrowskiej) i jego żona Marianna.

Na wystawę składają się plansze przedstawiające historię życia Marii Dąbrowskiej i jej rodziny, korespondencja z Bronisławem Gałczyńskim, fragmanty "Dzienników", obrazy, fotografie, książki.

Wystawa zorganizowana ze zbiorów Muzeum Literatury w Warszawie, Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej oraz zbiorów prywatnych.

 plakat2   DSC 0112  DSC 0111