plakat sandomierz

WERNISAŻ WYSTAWY: 9.09 (piątek), godz. 18.00-20.00

Podczas wernisażu spotkanie z członkami STPF oraz pokaz fotografii z opowieścią.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sandomierskie Towarzystwo Pasjonatów Fotografii powołało do życia grono osób w równej mierze dotkniętych pasją fotografowania, co zauroczonych zjawiskową urodą sandomierskich uliczek, zaułków, wąwozów i Wisły wpisującej się w pejzaż miasta, a jakże by inaczej literą "S". To własnie za sprawą Wisły Sandomierz mieni się poetom miastem na wysokim brzegu, utkanym z wiślanej mgły.

Prezentowane na wystawie fotografie stanowią wyraz bardzo osobistych impresji autorów, którzy postanowili zmierzyć się z sandomierskim genius loci. Znajdujące się w nieskończonym kontredansie ferii kolorów, cieni, półcieni. Zamek, Katedra, Ratusz, mienią swoje oblicze, w rytm tego jak zmienia się pora dnia, roku, światło, chmury i wiatr, napływająca znad Wisły aksamitnej gładkości mgła. Pławiąca się rankiem w mocno złotych odcieniach Starówka, pod wieczór przybiera tony pastelowe, wyciszone. A dla odmiany ulica Długosza, w okolicy Katedry zmienia się w wielobarwny patchwork.

Ułowić w fotograficzny kadr całą tę niepowtarzalną zwiewność i ulotność sandomierskiego pejzażu, aby spełniło się życzenie poety -"chwilo trwaj wiecznie", to przesłanie Sandomierskiego Towarzystwa Pasjonatów Fotografii.

Na wystawie swoje fotografie prezentują: Ewa Sierokosz, Andrzej Kozicki, Janusz Sierokosz, Marcin Sierokosz, Janusz Korman, Urszula Chabel, Bartosz Orłowski, Albert Ferdynand Kopeć.

Albert Ferdynand Kopec    Marcin Sierokosz Wisła

fot. A.F. Kopeć                                                                                                                           fot. M. Sierokosz

Sandomierskie piramidy Ewa Sierokosz   Sandomierz Mglisty poranek nad Wisłą Fot Andrzej Kozicki

fot. E. Sierokosz                                                                                                                          fot. A. Kozicki

STPF funkcjonuje dopiero nieco sześć lat, ale ma już w swoim dorobku ponad 30 wystaw, organizację sporej liczby konkursów i plenerów fotograficznych (w tym z udziałem członków Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu RP, ogólnopolskiego zrzeszenia fotografików, patronującemu STPF). Sami członkowie Towarzystwa z powodzeniem startują w krajowych i międzynarodowych konkursach fotograficznych.

Fotogramy członków STPF można oglądać w trzech stałych galeriach w Sandomierzu, na Bramie Opatowskiej, w "Lapidarium pod Ratuszem", "Galerii Opatowska 15" oraz na stronie internetowej www.stpf-sandomierz.webnode.com i Facebooku. 

 

Termin: 17.06 - 20.08.2016PLAKAT1

Plakat to doskonałe medium w czasach PRL-u, towarzyszące wszystkim ważniejszym wydarzeniom kulturalnym, społecznym i politycznym w kraju. Dobrze przemyślany przez autora, z wieloma podtekstami i motywami symbolicznymi był celny w swoim przekazie. Kolorowy, prosty w swojej formie, różnorodny w treści i przyciągający wzrok odbiorcy był masowo widoczny na ulicach miast. Oklejano nimi słupy ogłoszeniowe, ale także płoty odgradzające place budowy czy mury starych domów.

Niejednokrotnie plakat był prawdziwym dziełem sztuki, a do jego projektowania angażowani byli cenieni artyści jak H. Tomaszewski, J. Młodożeniec, W Świeży, M. Wasilewski czy A. Pągowski.

Na prezentowanej wystawie przedstawimy plakaty ze zbiorów Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.

Aby przybliżyć klimat tamtych lat, wystawa uzupełniona zostanie przez przedmioty i sprzęty, które w okresie PRL-u spotkać mozna było w każdym domu.

Do oglądania wystawy zapraszamy do 20 sierpnia.

 

fot. G. Rutkowska - Narodowe Archiwum Cyfrowe (NAC)

Termin: 20.02 - 19.03.2016

Anna Kwiatkowska urodziła się w 1988 r. w Piasecznie. Jest historykiem sztuki, absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej. Na co dzień pracuje w Muzeum Warszawy oraz prowadzi zajęcia edukacyjne w Muzeum Narodowym w Warszawie. W wolnym czasie zajmuje się sztuką od strony praktycznej.

Twórczość plastyczną rozpoczęła w dzieciństwie, zapełniając rysunkami stosy papieru. Następnie młodzieńczą pasję rozwijała pod okiem nauczycieli i instruktorów. Ukończyła klasę plastyczną w Liceum Ogólnokształcącym im. Miguela de Cervantesa w Warszawie, uczestniczyła w zajęciach Państwowego Ogniska Artystycznego „Nowolipki” oraz Konstancińskiego Domu Kultury. Od 2008 roku jest członkiem Grupy Plastycznej Piaseczno. Brała udział w plenerach malarskich oraz wystawach grupowych: Złoty Potok 2008, Uher 2009,  Chełmno 2010, Lanckorona 2013, Zamość 2015.

W poszukiwaniu twórczych inspiracji chętnie wyrusza na wyprawy. Szczególnie ceni urocze polskie zakątki i piękne włoskie krajobrazy.

Niniejsza wystawa to pierwszy indywidualny pokaz twórczości autorki, od prac powstałych w szkole średniej, po obrazy i rysunki z ostatnich lat.

Otwarcie wystawy odbędzie się 19 lutego, o godz. 19.00.

Więcej prac autorki - annakwiatkowska.net

Termin wystawy: 2.04 - 22.05.2016

Wyspa Wielkanocna leży na Południowym Pacyfiku, oddalona o tysiące kilometrów od najbliższego lądu. Szczyt kultury i możliwości twórczych jej mieszkańców przypadł na okres od X do XII stulecia. Z tego okresu pochodzi najwięcej kamiennych posągów moai, z których słynie wyspa. Te niezwykłe obiekty, ślady dawnej kultury mieszkańców, utrwalił na fotografiach podczas wizyty na Wyspie Wielkanocnej podróżnik - Jacek Herman-Iżycki.

Jacek Herman-Iżycki - podróżnik, fotograf, wydawca. Od szkolnych lat pasjonują go podróże. W latach 80-tych XX w. wybrał się w samotną wyprawę po Afryce, na samodzielnie zmontowanym rowerze. W ciągu 9 miesięcy przejechał ponad 10 000 km. Po pokonaniu Sahary na rowerze nazywany "Człowiekiem z piasku". Odwiedził ponad 50 krajów. Podczas podróży zaliczył m.in. zdobycie Kilimandżaro, rejs na Antarktyke czy wizytę w Parku Narodowym Odzala (Kongo) jako czwarty turysta w jego historii. Autor wielu wystaw fotograficznych ze swoich podróży.

Na wystawie kolorowym fotografiom przedstawiającym moai towarzyszyć będą próbki skał oraz współczesne wyroby pamiątkarskie nawiązujące stylistycznie do dawnej sztuki mieszkańców Wyspy. Scenariusz wystawy przygotował etnolog Robert Andrzej Dul.

Robert Andrzej Dul - etnolog, podróżnik. Urodził się i mieszka w Piasecznie. Absolwent UW - Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, studiów doktoranckich w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Wieloletni kustosz i pracownik Działu Kultur Pozaeuropejskich Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Ekspert w Fundacji na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury. Autor wielu książek, artykułów naukowych i popularnonaukowych.

 

Podczas wernisażu wystawy - 1.04, godz. 18.00 - spotkanie z autorami wystawy oraz pokaz zdjęć z Wyspy Wielkanocnej.

 

F1000004      IMG090a

 

 

Muzeum Regionalne zaprasza na wystawę prac konkursowych dzieci i młodzieży z gminy Piaseczno. Konkursy – na choinkę oraz kartkę świąteczną – ogłoszone przez muzeum cieszyły się dużym zainteresowaniem. Konkurs na kartkę bożonarodzeniową, adresowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i szkól ponadgimnazjalnych. Na konkurs wpłynęło ponad 200 prac.

Na konkurs „Bożonarodzeniowe drzewko – choinka”, w którym udział brały placówki przedszkolne, zgłoszono ponad 30 prac.

Barwne, misternie wykonane kartki świąteczne, nawiązujące do tradycji ludowych znakomicie komponują się z pomysłowymi, bogato zdobionymi choinkami.

Zapraszamy do oglądania tej niezwykle świątecznej wystawy do 10 stycznia 2016. W okresie między świątecznym ( 29-30.12) wstęp do muzeum będzie bezpłatny.