Termin wystawy: 2.04 - 22.05.2016

Wyspa Wielkanocna leży na Południowym Pacyfiku, oddalona o tysiące kilometrów od najbliższego lądu. Szczyt kultury i możliwości twórczych jej mieszkańców przypadł na okres od X do XII stulecia. Z tego okresu pochodzi najwięcej kamiennych posągów moai, z których słynie wyspa. Te niezwykłe obiekty, ślady dawnej kultury mieszkańców, utrwalił na fotografiach podczas wizyty na Wyspie Wielkanocnej podróżnik - Jacek Herman-Iżycki.

Jacek Herman-Iżycki - podróżnik, fotograf, wydawca. Od szkolnych lat pasjonują go podróże. W latach 80-tych XX w. wybrał się w samotną wyprawę po Afryce, na samodzielnie zmontowanym rowerze. W ciągu 9 miesięcy przejechał ponad 10 000 km. Po pokonaniu Sahary na rowerze nazywany "Człowiekiem z piasku". Odwiedził ponad 50 krajów. Podczas podróży zaliczył m.in. zdobycie Kilimandżaro, rejs na Antarktyke czy wizytę w Parku Narodowym Odzala (Kongo) jako czwarty turysta w jego historii. Autor wielu wystaw fotograficznych ze swoich podróży.

Na wystawie kolorowym fotografiom przedstawiającym moai towarzyszyć będą próbki skał oraz współczesne wyroby pamiątkarskie nawiązujące stylistycznie do dawnej sztuki mieszkańców Wyspy. Scenariusz wystawy przygotował etnolog Robert Andrzej Dul.

Robert Andrzej Dul - etnolog, podróżnik. Urodził się i mieszka w Piasecznie. Absolwent UW - Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, studiów doktoranckich w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Wieloletni kustosz i pracownik Działu Kultur Pozaeuropejskich Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Ekspert w Fundacji na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury. Autor wielu książek, artykułów naukowych i popularnonaukowych.

 

Podczas wernisażu wystawy - 1.04, godz. 18.00 - spotkanie z autorami wystawy oraz pokaz zdjęć z Wyspy Wielkanocnej.

 

F1000004      IMG090a