Jarmark Piaseczyński

JARMARK PIASECZYŃSKI to coroczna impreza plenerowa, której cele jest nawiązanie do dawnej tradycji organizowania w Piasecznie targów wielkich (jarmarków). Zamierzeniem organizatorów JARMARKU PIASECZYŃSKIEGO jest odtworzenie klimatu dawnych jarmarków, przybliżenie kultury tradycyjnej i dawnego rzemiosła oraz zainteresowanie mieszkańców dziedzictwem kulturowym naszego regionu. Pierwszy Jarmark zorganizowany został na rynku w Piasecznie w ramach uroczystości otwarcia Muzeum Regionalnego 5 listopada 2004 roku.

Od 2005 roku "Jarmarki Piaseczyńskie" odbywają się we wrześniu w Parku miejskim w Piasecznie. Impreza charakteryzuje się bogatym programem artystycznym - występy miejscowych oraz zapraszanych zespołów ludowych z całej Polski, występy zespołów folkowych, historyczne pokazy konne, pokazy rycerskie, plenerowe przedstawienia teatralne, pokazy dawnego rzemiosła. Podczas JARMARKU w Parku Miejskim rozstawiane są także kramy handlowe z wyrobami garncarskimi, kowalskimi, rękodziełem, ozdobami, a także potrawami kuchni tradycyjnej.

Od 2006 roku realizowany jest cykl "Spotkanie regionów". W jego ramach staramy się przybliżyć naszym mieszkańcom kulturę innych regionów Polski. Na piaseczyński JARMARK zapraszani są przedstawiciele różnych regionów etnograficznych, które wyróżniają się zachowaną do dziś tradycyjną kulturą ludową. Podczas imprezy uczestnicy mają okazję zobaczyć stroje ludowe, wyroby sztuki ludowej i rzemiosła, poznać repertuar muzyczny, a także smak kuchni regionalnej zapraszanych gości. Cykl "Spotkanie regionów" zainaugurowali reprezentanci jednego z żywszych regionów na Mazowszu - Kurpi. Rok później odwiedzili nas przedstawiciele Księżaków Łowickich.

Corocznie w ramach JARMARKU odbywają się także imprezy towarzyszące (wystawy, prelekcje, zwiedzanie miasta, zwiedzanie poszczególnych obiektów zabytkowych, wycieczki, konkursy) zlokalizowane w różnych punktach naszego miasta.

Od 2005 roku impreza organizowana jest w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, które we wrześniu przygotowywane są przez placówki kulturalne w całej Polsce.

Impreza posiada stały termin w kalendarzu kulturalnym naszego miasta - odbywa się corocznie w drugą niedzielę września.

Organizatorzy imprezy: Centrum Kultury w Piasecznie oraz liczni partnerzy, współpracownicy, sponsorzy.

HISTORIA JARMARKÓW W PIASECZNIE

Piaseczno w przywileju lokacyjnym z 1429 roku otrzymało prawo do odbywania targów. Większe jednak korzyści dla miasta przynosiło organizowanie jarmarków (targów wielkich). Prawo do ich odbywania Piaseczno otrzymało w 1513 roku z rąk księżnej Anny Mazowieckiej. Ich ilość w roku jak i czas trwania były ściśle określone. Nie zachowała się jednak treść nadania przywileju, nie znamy więc wyznaczonych przez księżną terminów. Kolejne przywileje wystawił dla Piaseczna król Jan Kazimierz w 1649 roku. Z jego nadania jarmarki odbywały się w marcu, maju, październiku i listopadzie.

Dniem jarmarków stał się poniedziałek, a historycznym miejscem ich odbywania - rynek. Na jarmarki przybywali kupcy i rzemieślnicy z okolicznych miast i wsi. Często przywożono na nie towary z Warszawy, Łodzi, czy nawet z Podlasia.

W XIX w. z dwunastu przyznanych jarmarków odbywało się jedynie sześć.

Termin jarmarków jak i targów odbywających się w Piasecznie ostatecznie uregulowano w 1929 roku. Targi wielkie odbywać się miały w poniedziałki, a ich liczbę ustalono na sześć w roku.

JARMARK piaseczynski plakat A3

12.00 - 19.00 - SCENA JARMARCZNA /pl. Piłsudskiego

12.00 - rozpoczęcie XIV Jarmarku Piaseczyńskiego

– występ PIASECZYŃSKIEJ ORKIESTRY DĘTEJ

14.00 - koncert zespołu SHOLEM (Kraków)

16.00 - występ KAPELI Z TARGÓWKA (Warszawa)

18.00 – koncert zespołu CHANAJKI (Białystok)

12.00 - 19.00 - KRAMY JARMARCZNE /pl. Piłsudskiego, ul. Puławska, ul. Kościuszki

- stoiska prezentujące kulturę żydowską (kuchnia żydowska)

- stoiska twórców ludowych, tradycyjnego rzemiosła, rękodzieło artystyczne, wyroby drewniane, ceramika, ozdoby i biżuteria, bibeloty

- kuchnia regionalna, słodkie wypieki domowe, miody i wyroby pszczelarskie


12.00 – 18.00 - ŻYDOWSKIE MIASTECZKO/ Skwer Kisiela, Zakątek Kultury

Skwer Kisiela /ul. Kościuszki

12.00 - 18.00 - kramy żydowskich rzemieślników - stoiska animacyjne

12.00 - 13.00 - kuchnia żydowska - pokaz, degustacja, opowieść ; prowadzenie Julia Gregosiewicz, Małgorzata Blicharz

13.00 - 14.00 - warsztaty tańca izraelskiego – prowadzenie Kinga Kalupa i grupa „Snunit”

15.00 - 16.00 - kuchnia żydowska - pokaz, degustacja, opowieść; prowadzenie Julia Gregosiewicz, Małgorzata Blicharz

17.00 - 18.00 - „Było sobie miasteczko”- opowieści chasydzkie z żydowskiego Piaseczna. Opowiada Beata Frankowska (Stowarzyszenie Grupa Studnia O.), muzyka Olena Yeremenko (skrzypce)

 

Zakątek Kultury /skwer między Urzędem Gminy a Przystankiem Kultura, ul. Kościuszki

13.00 - 14.00 - warsztaty „Kołysanki hebrajskie”- prowadzenie Agnieszka Ziątek

14.00 - 16.00 - warsztaty „Wycinanka żydowska” - prowadzenie Monika Krajewska

15.00 - 15.30 - „Sen Menasze”– opowieść dla dzieci z muzyką na żywo na podstawie baśni Isaaca Bashevisa  Singera. Opowiada Beata Frankowska, muzyka Olena Yeremenko (skrzypce)

15.00 - 16.00 - warsztaty „Język hebrajski”- prowadzenie Agnieszka Ziątek

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

8 września /sobota

10.00 - „Śladami piaseczyńskich Żydów”. Spacer miejski z pieśnią i opowieścią. Spacer poprowadzą: Beata Frankowska i Stanisław Hofman.

Zbiórka uczestników: Ratusz (pl. Piłsudskiego 1), czas trwania: ok. 2 godzin

8 – 9 września/ sobota, niedziela

Wystawy:

„Piaseczyńscy Chasydzi”

Wystawa plenerowa przygotowana przez Muzeum Regionalne w Piasecznie. Wystawa prezentowana na pl. Piłsudskiego (rynek)

„Śladami przeszłości Ger”

Wystawa historyczno-fotograficzna. Opracowanie dr Piotr Rytko, grafika Paweł Tabor. Wystawa prezentowana w „Zakątku Kultury”(ul. Kościuszki)

9 września / niedziela

„Jarmark na Kolejce”

Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej (ul. Sienkiewicza 14)

10.00 - 15.00 - bezpłatne zwiedzanie modelarni kolejki w skali 1:87
13.00 - 15.00 - bezpłatne przejazdy drezyną na terenie stacji Piaseczno Miasto Wąskotorowe
14.30 - odjazd specjalnego pociągu do Złotokłosu z okazji jubileuszu OSP i Jarmarku Piaseczyńskiego. Powrót do Piaseczna o godz. 18.00. Przejazd płatny 10 zł (bilety do nabycia w kasie na godzinę przed odjazdem).
      

Koordynator ogólnopolski EDD – Narodowy Instytut Dziedzictwa (www.edd.nid.pl)

Organizator: Centrum Kultury w Piasecznie, UMiG Piaseczno

Partnerzy: Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej, Piekarnia „Krzosek”

Patroni medialni: Gazeta Piaseczyńska, Przegląd Piaseczyński, Kurier Południowy, Sąsiedzi

 

PODCZAS JARMARKU WYSTAPIĄ:

PIASECZYŃSKA ORKIESTRA DĘTA

Działa na terenie gminy Piaseczno od 2000 roku. Założycielami orkiestry jest grupa zapalonych amatorów, którzy znaleźli swoje miejsce przy Centrum Kultury w Piasecznie. W repertuarze orkiestry znalazły się marsze, muzyka sakralna, pieśni patriotyczne oraz utwory muzyki współczesnej. Orkiestra swoimi występami uświetnia wszystkie ważniejsze imprezy patriotyczne i okolicznościowe. Kapelmistrzem orkiestry od stycznia 2014 r. jest Tomasz Banowicz.

SHOLEM

Zespół SHOLEM (w języku jidysz – Pokój) został założony w 2001 roku przez Macieja Inglota, absolwenta Akademii Muzycznej w Krakowie. Trio wykonuje tradycyjną, klezmerską muzykę żydowską we własnej aranżacji. W kręgu zainteresowań poszczególnych członków zespołu znajduje się również muzyka klasyczna, jazz i folk, co ma ogromny wpływ na niezwykle bogaty i niepowtarzalny styl wspólnie wykonywanej muzyki. W repertuarze zespołu znajdują się utwory instrumentalne oraz wokalne – pieśni w języku Jidysz.

Zespół na co dzień występuje na krakowskim Kazimierzu, dzielnicy słynącej z kultury żydowskiej, która każdego roku przyciąga swym niepowtarzalnym pięknem wielu turystów i fanów niemalże z całego świata. Po za tym zespół ma na swoim koncie liczne koncerty krajowe jak i zagraniczne oraz udziały w wielu prestiżowych festiwalach.

KAPELA Z TARGÓWKA

Warszawska KAPELA Z TARGÓWKA jest jedną z najlepszych kapel w Polsce. Założycielami zespołu w 1995 r. są Senior Jerzy Pasztaleniec oraz Synowie, Paweł i Dariusz Pasztaleniec.

Gramy folklor Warszawski - w repertuarze znajdują się szlagiery Stanisława Grzesiuka największego Barda powojennej Warszawy. Gramy również piosenki R E T R O czyli lata 20-ste, i 30-ste zeszłego wieku, Repertuar sceny Kabaretowej i Teatralnej tamtych lat, autorów: Petersburski, Włast czy Gold. Wzbogacamy również repertuar własnymi kompozycjami utrzymane w klimacie folkloru miejskiego.

Jesteśmy laureatami Prestiżowego Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki R E T R O Fundacji Mieczysława Fogga pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i Rodziny Foggów.

Realizowaliśmy cykl koncertów w Galerii Porczyńskich Warszawie poświęconym piosenkom i karierze Mieczysława Fogga i wiele koncertów związanych z twórczością tego Wielkiego artysty.

Skład zespołu:

Paweł Pasztaleniec - banjo, klarnet, wokal

Dariusz Pasztaleniec - akordeon , wokal

Agnieszka Wojakowska - skrzypce , wokal

Jan Rosłon - gitara akustyczna , wokal

Wiesław Leśniewski - akordeon , wokal

Paweł Harasim - kontrabas , wokal 

CHANAJKI

Grupa klezmerska związana z Białymstokiem, utworzona przez Rafała i Alicję Grabowskich po zdobyciu przez nich w 2006 r. Złotych Cymbałów na Festiwalu Tradycji i Kultury Żydowskiej w Kazimierzu Dolnym. CHANAJKI powstały z fascynacji utworami granymi przez klezmerów i dla ocalenia od zapomnienia muzyki, pieśni jidysz i kompozycji związanych z żydowskimi twórcami z terenu Podlasia, a szczególnie Białegostoku.

W ich utworach można usłyszeć wpływy rosyjskie, bałkańskie, związane z folklorem białoruskim.(…)W ich repertuarze znajdują się utwory instrumentalne we własnych aranżacjach oraz wokalne - pieśni w języku Jidysz.

Skład zespołu:

Alicja Grabowska – śpiew, teksty w jej opracowaniu i wykonaniu

Rafał Grabowski – akordeon

Rafał Makarski – kontrabas

Radosław Koper – skrzypce, altówka

Maciej Dziemski – perkusja, tarambuka

„Sen Menasze” – opowieść dla dzieci z muzyką na żywo.

Sen Menasze. Opowieść z muzyką na żywo, na podstawie baśni Isaaca Bashevisa Singera o chłopcu, który uciekł z domu i głęboko w lesie, a może we śnie, odnalazł cudowny Zamek, w którym nic nigdy nie ginie na zawsze.

Opowiada: Beata Frankowska. Gra na skrzypcach: Olena Yeremenko

„Było sobie miasteczko - opowieści chasydzkie z żydowskiego Piaseczna”.

Piętnaście lat temu, w latach 2002-2003, opowiadacze z Grupy Studnia O. zrealizowali w naszym mieście projekt „Taniec opowieści, czyli chasydzi Piaseczna”. W ramach projektu powstały m.in. spektakl, pokazywany wiele razy w Polsce i zagranicą oraz strona internetowa opowiadająca o dziejach piaseczyńskich Żydów. Powrócimy do tych historii raz jeszcze.
W wyobraźni będziemy wędrować śladami tych, którzy byli tu przed nami. Wsłuchamy się
w gwar piaseczyńskich targów i sklepików, zajrzymy na podwórka na ulicy Nadarzyńskiej, zejdziemy po kamiennych schodkach do mykwy, wysłuchamy mądrych słów rabina Kelmana Shapiro. Opowieści na podstawie dokumentów, wspomnień i przypowieści chasydzkich, przeplatane pieśniami w jidysz i po hebrajsku.

Opowiada: Beata Frankowska, muzyka: Olena Yeremenko ( skrzypce).

Beata Frankowska

Z wykształcenia polonistka, z zawodu animatorka kultury i opowiadaczka historii, związana ze Stowarzyszeniem Grupa Studnia O., pierwszą grupą w Polsce, skupiającą zawodowych opowiadaczy. Urodzona w Piasecznie, przez kilka lat w nim mieszkała. Z jej inspiracji i osobistej potrzeby 15 lat temu powstał projekt Taniec opowieści, czyli chasydzi Piaseczna, zrealizowany przez opowiadaczy z Grupy Studnia O. To dzięki tej przygodzie głębiej zainteresowała się kulturą żydowską i żydowskimi historiami. Przez wiele lat pracowała z żydowską pamięcią lokalną w polskich miasteczkach, m.in. w Węgrowie, Kazimierzu, Biłgoraju, prowadząc warsztaty z dziećmi i młodzieżą. Jako opowiadaczka historii współpracuje od początku z Muzeum POLIN. Głęboko wierzy w uzdrawiającą moc opowiadania historii, również tych najtrudniejszych.

Muzyka: Olena Yeremenko (skrzypce)

Olena Yeremenko.

Urodzona na Ukrainie w rodzinie muzyków pielęgnującej od pokoleń tradycje muzyczne.

Jest współzałożycielką zespołu Burdon Folk Band, z którym nagrała 4 płyty. Brała udział w wielu projektach i grupach muzycznych na Ukrainie i w Polsce. Wraz z Orkiestrą Czasów Zarazy nagrała płytę „G.F. Telemann. Tańce Polskie”. Od 2012 do 2015 roku współpracowała z teatrem Gardzienice jako aktorka-muzyk. Obecnie gra w zespołach Burdon Folk Band, Dzikie Jabłka, Orkiestra Czasów Zarazy, jednocześnie rozwijając nowe projekty (płyta „DuoDuo. Beginning” 2014), zespół prog-rockowy „Ichthyander Dad’s Only Dolphin” oraz zespół muzyki dawnej i renesansowej „Dancerye”.
Współpracuje z zespołem artystycznym „Grupa Studnia O.”

Agnieszka Ziątek

Członkini Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, psycholożka, nauczycielka hebrajskiego.

Monika Krajewska

Artystka i edukatorka. Autorka albumów fotograficznych o cmentarzach żydowskich i publikacji o symbolice płaskorzeźb na macewach. Tworzy wycinanki i kolaże inspirowane dawną żydowską wycinanką, symbolami i tekstami judaizmu. Prowadzi warsztaty i wykłady ukazujące tradycję żydowską przez pryzmat sztuki.

Wycinanka to sztuka, która szczególnie rozkwitła wśród Żydów Europy Wschodniej w XIX wieku i była ściśle związana z życiem religijnym, m.in. ze świętami. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z jej historią, symboliką i techniką wykonania, obejrzą przykłady z Europy Wschodniej, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, a następnie wykonają własną wycinankę.

Kinga Kalupa

Swoją przygodę z tańcem izraelskim rozpoczęła 10 lat temu w grupie SNUNIT z Warszawy pod okiem pierwszej polskiej instruktorki Moniki Leszczyńskiej. Uczestniczyła w wielu występach i warsztatach w Polsce i zagranicą, współorganizuje międzynarodowe warsztaty w Warszawie. 

Grupa Tańca Izraelskiego "Snunit" (hebr. jaskółka) powstała w 1995 roku w Warszawie skupiając grono osób zafascynowanych i pragnących cieszyć się niezwykłym tańcem izraelskim także w Polsce. Od tego czasu miłośnicy tańca izraelskiego spotykają się dwa razy w tygodniu w Warszawie by doświadczyć wspólnego tańca i dobrych emocji. Nasze spotkania są otwarte dla wszystkich. Ponadto organizujemy wiele warsztatów w całej Polsce. Dają one możliwość doświadczenia radości tańca w grupie, w kręgu, radości ruchu i rytmu - całym ciałem i duszą. Radości przemiany przez taniec. Ludzi nieśmiałych i czasami wciąganych na siłę do kręgu po pięciu minutach nie sposób już z niego wyrwać.  W każdej chwili widać radość, jaką przynosi im nauka pierwszych kroków w rytm oryginalnej muzyki. Entuzjazm i energia, które się wyzwalają podczas warsztatów tańca izraelskiego trwają dużo dłużej, niż do końca zajęć. Serdecznie zapraszamy do tego wspólnego doświadczenia!

 

Julia Gregosiewicz

absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku marketing i zarządzanie. Pracuje od 13 lat w branży gastronomicznej - 9 lat prowadziła kuchnię koszerną przy Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, a od 4 lat zarządza restauracją BESAMIM w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. „Specjalizujemy się w kuchni żydowskiej, ale nasza restauracja nie jest koszerna.”

W pokazach i degustacji będzie towarzyszyć jej Małgorzata Blicharz - specjalista od kuchni żydowskiej - 16 lat w gastronomi, w tym przez  4 lata współtworzyły razem  kuchnię koszerną. Uczestniczyła w budowie i rozwoju żydowskiego Hotelu Ilan w Lublinie, jest wiceprezesem Stowarzyszenia Żydowski Dom Seniora Moszaw Zkenin i od 4 lat  prowadzi warsztaty kulinarne  dotyczące tradycyjnej kuchni żydowskiej na Uniwersytecie III Wieku przy Teatrze Żydowskim w Warszawie  

Razem wystąpiły w trzech programach – „Dzień dobry TVN” gotując na żywo dania żydowskie. Chętnie uczestniczą w festiwalach dotyczących kuchni żydowskich odbywających się w całej Polsce. Również w restauracji BESAMIM często odbywają się eventy kulinarne związane z jedzeniem żydowskim z różnych stron świata.

 

 

 

 

 

banerjarmark

PIASECZNO - PL. PIŁSUDSKIEGO, UL. PUŁAWSKA, UL. KOŚCIUSZKI, UL. RYNKOWA

PROGRAM:

12.00 - 18.30 - SCENA JARMARCZNA /pl. Piłsudskiego - Rynek

12.00 - rozpoczęcie XIII Jarmarku Piaseczyńskiego

12.10 - występ Piaseczyńskiej Orkiestry Dętej

12.50 - Tatarski  Zespół Taneczno-Wokalny Buńczuk

13.30 - Zespół Śpiewaczy Tęcza z Nowej Woli

14.00 - Tatarski  Zespół Taneczno-Wokalny Buńczuk

14.35 - pokaz tańców renesansowych

15.00 - Tatarski  Zespół Taneczno-Wokalny Buńczuk

17.30 - koncert Kapeli Hanki Wójciak

12.00 - 19.00 - KRAMY JARMARCZNE /pl. Piłsudskiego - Rynek, ul. Puławska, ul. Kościuszki

- stoiska twórców ludowych, tradycyjnego rzemiosła, rękodzieło artystyczne, wyroby drewniane, ceramika, ozdoby i biżuteria, bibeloty

- kuchnia tatarska, regionalna, słodkie wypieki domowe, miody i wyroby pszczelarskie

- „Baran Piaseczyński” – wypiek regionalny

 

JARMARCZNE ATRAKCJE:

pl. Piłsudskiego

12.30 - 18.00 - tatarska jurta

                        - stoisko kultury tatarskiej Fundacji Tatarskie Towarzystwo Kulturalne - prezentacja strojów tatarskich, literatury oraz atrybutów związanych z historią i tradycją Tatarów Polskich

                        - stoisko Związku Tatarów RP

12.30 - 18.30 - obozowisko rycerskie: zbrojownia, garderoba historyczna, warsztaty kuglarskie

13.00 - 17.00 - tatarskie warsztaty artystyczne

14.00 - 18.00 - warsztaty łucznicze

15.40 - pokaz żonglerki chorągwiami

           

ul. Rynkowa

12.30 - 18.30 - „Ginące zawody” – pokazy dawnego rzemiosła oraz historyczna gra dla dzieci

16.00 - 17.00 - „Czego nie wiecie o smokach” - przedstawienie jarmarczne - Teatr Rozrywki Trójkąt

17.00 - 18.00 - animacje dla dzieci – Teatr Rozrywki Trójkąt

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

8 września - „Tatarzy w Polsce – historia, tradycje, zabytki” - wystawa plenerowa (pl. Piłsudskiego);

wystawę oglądać można do 30 września

9 września

10.00 – 12.00 - „Zalesie Dolne: miasto -ogród” - spacer ulicami Zalesia z opowieścią przewodnika;

zbiórka uczestników: stacyjka Zalesie Dolne ( na linii wąskotorowej) ul. Stołeczna (przy nr 32)

                       

12.00 – 15.00 – „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu” – spacer fotograficzny;

zbiórka uczestników przed Domem Kultury, ul. Kościuszki 49

             

Koordynator ogólnopolski EDD – Narodowy Instytut Dziedzictwa (www.edd.nid.pl)

Organizatorzy: Centrum Kultury w Piasecznie, UMiG Piaseczno

Partnerzy: Fundacja Tatarskie Towarzystwo Kulturalne, Piekarnia „Krzosek”

Patroni medialni: Gazeta Piaseczyńska, Przegląd Piaseczyński, Kurier Południowy, powiat-piaseczyński.info