"DZIEDZICTWO UTRACONE"
XXIII Europejskie Dni Dziedzictwa
Patronat Honorowy – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

XI JARMARK PIASECZYŃSKI
SPOTKANIE REGIONÓW – ZIEMIA RADOMSKA

13 września 2015, godz. 12.00 – 19.00,
PARK MIEJSKI, PIASECZNO

SCENA – 12.00 – 19.00:

12.00 – rozpoczęcie Jarmarku Piaseczyńskiego, hejnał Piaseczna,
12.10 – występ Piaseczyńskiej Orkiestry Dętej
12.45 – występ zespołu „Kłosowianki” ze Złotokłosu
13.00 –  występ zespołu „Gołcunecki” z Gałek Rusinowskich oraz Kapeli Braci Pańczaków i Piotra Gacy z Mysiadła
13.40-   występ zespołu „Leśne Echo” z Chojnowa
14.00 – występ artysty ludowego, muzyka i śpiewaka  Zygmunta  Żaka (Radom)
14.30 –  występ zespołu „Gołcunecki” z Gałek Rusinowskich oraz Kapeli Braci Pańczaków i Piotra Gacy z Mysiadła
15.15 –  „Księga błazna – moralitet plebejski” - widowisko jarmarczne -  Teatr Rozrywki Trójkąt
16.30 –  koncert zespołu „Frument Project” (Radom)
17.30 –  pokaz rycerski
18.00  – koncert  zespołu „Zawołany Skład Weselny”
19.00 -  zakończenie XI Jarmarku Piaseczyńskiego

KRAMY HANDLOWE – 12.00  do zmierzchu:

stoiska twórców ludowych, tradycyjnego rzemiosła, rękodzieło artystyczne, wyroby drewniane, ceramika, ozdoby i biżuteria, bibeloty, kuchnia regionalna, słodkie wypieki domowe, miody i wyroby pszczelarskie.

JARMARCZNE ATRAKCJE:

 • „Baran Piaseczyński” – wypiek regionalny – stoisko Towarzystwa Przyjaciół Piaseczna
 • Wioska Rycerska - stylizowane obozowisko rycerzy,
 • Wioska Rzemiosł Dawnych - stylizowane obozowisko z wytwórczością na żywo,
 • karuzela retro

Wydarzenia towarzyszące na terenie miasta:

9.00 - 15.00 - Muzeum Regionalne w Piasecznie (Pl. Piłsudskiego 10). Wstęp bezpłatny. Wystawa „Motywy miłosne  w sztuce ludowej” - wystawa ze zbiorów Muzeum  Wsi Radomskiej w Radomiu.

10.00 - „Piaseczynianie po pracy” - wycieczka miejska z przewodnikiem; wycieczka bezpłatna; zbiórka - Ratusz (pl. Piłsudskiego); przewodnik – Stanisław Hofman

12.00 - 14.00 - Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej (ul. Sienkiewicza 14) - bezpłatnie

 • przewozy drezyną ręczną i spalinową
 • zwiedzanie stacji kolejki wąskotorowej i modelarni

Koordynator ogólnopolski EDD – Narodowy Instytut Dziedzictwa (www.edd.nid.pl)

Organizatorzy:

 • Centrum Kultury w Piasecznie
 • Urząd Miasta i Gminy Piaseczno

Współorganizator:

 • Starostwo Powiatowe w Piasecznie

Sponsor:

 • PZU

Partnerzy:

 • Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej
 • Piekarnia „Krzosek”
 • Hufiec ZHP Piaseczno
 • Towarzystwo Przyjaciół Piaseczna

Patroni medialni:

 • iTV Piaseczno
 • Kurier Południowy
 • Przegląd Piaseczyński
 • Gazeta Piaseczyńska
 • powiat-piaseczyński.info

INFO O ZESPOŁACH

PIASECZYŃSKA ORKIESTRA DĘTA

Działa na terenie gminy Piaseczno od 2000 roku. Założycielami grupy jest kilku zapalonych amatorów, którzy znaleźli swoje miejsce przy Centrum Kultury w Piasecznie. W repertuarze orkiestry znalazły się marsze, muzyka sakralna, pieśni patriotyczne oraz utwory muzyki współczesnej. Kapelmistrzem orkiestry od stycznia 2014 r. jest Tomasz Banowicz.

ZESPÓŁ KŁOSOWIANKI (Złotokłos)

Zespół powstał przy kole Gospodyń Wiejskich w Złotokłosie około roku 1990. Kierownikiem jest Kazimiera Lis. Zespół uczestniczy w wielu  różnych uroczystościach w gminie i powiecie. W ich repertuarze znajdują się piosenki ludowe, okolicznościowe i małe formy teatralne.

ZESPÓŁ GOŁCUNECKI

Zespól powstał w 2012 roku, z inicjatywy Marii Siwiec w Gałkach Rusinowskich koło Przysuchy. Wszystkie panie z zespołu Gołcunecki śpiewają od dziecka i są twórczymi kontynuatorkami wielowiekowej lokalnej tradycji pieśniowej i mazurkowej. Ich repertuar jest bardzo szeroki: pieśni obrzędowe i nabożne, piosenki i przyśpiewki (zwane tu wyrywasami). Na uwagę zasługuje zarówno ich barwa głosu, rytmika, frazowanie jak i teksty pieśni i wyrywasów, które wykonują. Wszystkie panie są mistrzyniami nie tylko śpiewu i tańca, ale również robienia wycinanek, haftów, pająków, wiercenia kwiatków, klejenia pierogów i wszelkich innych tradycyjnych umiejętności.
Maria Siwiec organizuje liczne warsztaty muzyczne dla młodych adeptów sztuki wokalnej, bierze udział w cyklu filmów dokumentalnych. Była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2014.
Gołcunecki w kategorii zespołów śpiewaczych, otrzymały m. in. pierwszą nagrodę na XV Mazowieckim Przeglądzie Folkloru w ramach 55. Dni Kolbergowskich w Przysusze (2014 r.) oraz nagrodę główną na 47. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą (2013 r.). Poza tym Panie z zespołu zdobywają od wielu lat prestiżowe nagrody w kategorii solistek. Do Gałek zjeżdżają z różnych stron Polski (i nie tylko!) liczni młodzi pasjonaci muzyki tradycyjnej.
W Gałkach Rusinowskich od 1977 roku działał wcześniej zespół „Zakukała Kukułecka”, laureat wielu festiwali i konkursów o zasięgu lokalnym, jak i ogólnopolskim, którego założycielką i pomysłodawczynią była Franciszka Siwiec.
Skład zespołu:
Maria Siwiec, ur. 1959 (kierowniczka)
Zofia Bykowska, ur. 1943
Jadwiga Dziedzic, ur. 1938
Zofia Kucharczyk, ur. 1933
Maria Oracz, ur. 1946
Maria Pęzik, ur. 1943

Kapela Braci Pańczaków i Piotra Gacy z Mysiadła

Kapela istnieje  od 2006 r.  Skład kapeli stanowią: Czesław Pańczak- harmonia trzyrzędowa, Piotr Gaca- skrzypce, Józef Pańczak –baraban. Muzycy uczestniczyli  we wszystkich konkursach  Ziemi Radomskiej i okolic, zajmując I, II i III miejsce. W 2011 roku na Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym zdobyli najwyższą nagrodę- Złotą Basztę a w  roku bieżącym -  I miejsce.
Co roku Kapela  występuje  na festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata” grając muzykę ludową i biesiadną. Często towarzyszy zespołowi śpiewaczemu „Gołcunecki”z Gałek Rusinowskich.
Na jednym z przeglądów  obrzędów ludowych organizowanych w Tarnogrodzie i Zaborowiu wraz z Gołcuneckami  zdobyli I miejsce przedstawiając zwyczaj „ocepin weselnych”.

ZESPÓŁ WOKALNY LEŚNE ECHO (Chojnów)

Zespół działa przy Centrum Kultury w Piasecznie w świetlicy w Chojnowie. Uczestniczy w wielu przeglądach zespołów ludowych oraz festiwalach śpiewaczych, kabaretowych, chórów seniorów. W swoim repertuarze wykorzystuje własne teksty do znanych melodii bądź skomponowanych samodzielnie.

TEATR ROZRYWKI TRÓJKĄT (Zielona Góra)

Istnieje od 2010 roku. Ulubionym sposobem wypowiedzi aktorów teatru są formy komiczne -  „nie ma nic przyjemniejszego, niż rozśmieszanie ludzi”, zdarzają się im także poważniejsze realizacje.
Średniowieczno-jarmarczne widowisko plenerowe„KSIĘGA BŁAZNA – MORALITET PLEBEJSKI”  to rekonstrukcja późnośredniowiecznego teatru lalkowego, opartego na autorskim tekście, zawierającym elementy tradycyjnych wątków moralitetowych potraktowanych w przewrotnie zabawny sposób. Całość przepleciona jest wykonywanymi z towarzyszeniem wielu różnych instrumentów (w tym rekonstrukcyjnych) krótkimi balladami kwitującymi wiele z granych scen. Wykorzystywane instrumenty to m.in.: lutnia długoszyjkowa, domra, cymbały, zurna, bęben obręczowy, piszczałki, flet, lira korbowa, kołatka, mandolina, okaryna. Spektakl zawiera także elementy interakcji z widzami. Przedstawienie jest skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych.

Scenariusz: Artur Beling
Obsada aktorska: Beata Beling, Artur Beling, Mariusz Wasiewski, Paweł Stachowiak

Frument Project

Frument - świeża mieszanka muzycznych owoców z całego świata z transową, orzeźwiającą miętą. Energetyzujące połączenie akordeonowych melodii i gitarowych improwizacji. Folkowa kompozycja tradycyjnych rytmów z lekką nutą przestrzennych i nowoczesnych harmonii.
Skład: soczysty akordeon, pachnąca gitara, świeże bębny, ostra basówka.
Wyprodukowano w Radomiu.
Wystąpią w składzie:
Patryk Walczak
Jacek Długosz
Łukasz Rylski
Kamil Rylski 

PIASECZYŃSKIE STOWARZYSZENIE RYCERSKIE „EODEM TEMPORE”

Grupa powstała w 1998 r. w Piasecznie. Od roku 2001 należy do Kapituły Rycerstwa Polskiego, a od 2003 roku współuczestniczy w bitwie pod Grunwaldem. Grupa odtwarza dawną kulturę materialną z XIV i XV w. (historia walki, łucznictwa, ubioru, tańca i kuchni). Stowarzyszenie obecne na Jarmarku od pierwszej jego edycji. Podczas wydarzenia organizuje Wioskę Rycerską – stylizowane obozowisko rycerzy z atrakcjami dla dzieci oraz pokazy walk rycerskich.

Zawołany Skład Weselny

To muzycy, uczniowie wiejskich mistrzów – znakomitych skrzypków, harmonistów, śpiewaków i śpiewaczek. Repertuar Składu Weselnego składa się ze starodawnych oberków, powiślaków, radomskich mazurków, kujawiaków oraz polek. To przede wszystkim muzyka taneczna, spontaniczna i żywiołowa. Członkowie Składu dokumentują kulturę tradycyjną Polski Centralnej. Grali wielokrotnie na weselach, lokalnych festiwalach, pograjkach, Wiejskich Klubach Tańca, Taborach Domu Tańca, ale także dla środowiska miejskiego, zafascynowanego muzyką tradycyjną.
Na koncercie zagrają repertuar z radomskiego z mikroregionu kajoków.
Skład:
Mateusz Niwiński - skrzpyce
Agnieszka Niwińska - baraban
Mariza Nawrocka - śpiew
Jakub Zimończyk - harmonia 3-rzędowa
Zuzanna Zimończyk - trąbka