JARMARK piaseczynski plakat A3

12.00 - 19.00 - SCENA JARMARCZNA /pl. Piłsudskiego

12.00 - rozpoczęcie XIV Jarmarku Piaseczyńskiego

– występ PIASECZYŃSKIEJ ORKIESTRY DĘTEJ

14.00 - koncert zespołu SHOLEM (Kraków)

16.00 - występ KAPELI Z TARGÓWKA (Warszawa)

18.00 – koncert zespołu CHANAJKI (Białystok)

12.00 - 19.00 - KRAMY JARMARCZNE /pl. Piłsudskiego, ul. Puławska, ul. Kościuszki

- stoiska prezentujące kulturę żydowską (kuchnia żydowska)

- stoiska twórców ludowych, tradycyjnego rzemiosła, rękodzieło artystyczne, wyroby drewniane, ceramika, ozdoby i biżuteria, bibeloty

- kuchnia regionalna, słodkie wypieki domowe, miody i wyroby pszczelarskie


12.00 – 18.00 - ŻYDOWSKIE MIASTECZKO/ Skwer Kisiela, Zakątek Kultury

Skwer Kisiela /ul. Kościuszki

12.00 - 18.00 - kramy żydowskich rzemieślników - stoiska animacyjne

12.00 - 13.00 - kuchnia żydowska - pokaz, degustacja, opowieść ; prowadzenie Julia Gregosiewicz, Małgorzata Blicharz

13.00 - 14.00 - warsztaty tańca izraelskiego – prowadzenie Kinga Kalupa i grupa „Snunit”

15.00 - 16.00 - kuchnia żydowska - pokaz, degustacja, opowieść; prowadzenie Julia Gregosiewicz, Małgorzata Blicharz

17.00 - 18.00 - „Było sobie miasteczko”- opowieści chasydzkie z żydowskiego Piaseczna. Opowiada Beata Frankowska (Stowarzyszenie Grupa Studnia O.), muzyka Olena Yeremenko (skrzypce)

 

Zakątek Kultury /skwer między Urzędem Gminy a Przystankiem Kultura, ul. Kościuszki

13.00 - 14.00 - warsztaty „Kołysanki hebrajskie”- prowadzenie Agnieszka Ziątek

14.00 - 16.00 - warsztaty „Wycinanka żydowska” - prowadzenie Monika Krajewska

15.00 - 15.30 - „Sen Menasze”– opowieść dla dzieci z muzyką na żywo na podstawie baśni Isaaca Bashevisa  Singera. Opowiada Beata Frankowska, muzyka Olena Yeremenko (skrzypce)

15.00 - 16.00 - warsztaty „Język hebrajski”- prowadzenie Agnieszka Ziątek

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

8 września /sobota

10.00 - „Śladami piaseczyńskich Żydów”. Spacer miejski z pieśnią i opowieścią. Spacer poprowadzą: Beata Frankowska i Stanisław Hofman.

Zbiórka uczestników: Ratusz (pl. Piłsudskiego 1), czas trwania: ok. 2 godzin

8 – 9 września/ sobota, niedziela

Wystawy:

„Piaseczyńscy Chasydzi”

Wystawa plenerowa przygotowana przez Muzeum Regionalne w Piasecznie. Wystawa prezentowana na pl. Piłsudskiego (rynek)

„Śladami przeszłości Ger”

Wystawa historyczno-fotograficzna. Opracowanie dr Piotr Rytko, grafika Paweł Tabor. Wystawa prezentowana w „Zakątku Kultury”(ul. Kościuszki)

9 września / niedziela

„Jarmark na Kolejce”

Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej (ul. Sienkiewicza 14)

10.00 - 15.00 - bezpłatne zwiedzanie modelarni kolejki w skali 1:87
13.00 - 15.00 - bezpłatne przejazdy drezyną na terenie stacji Piaseczno Miasto Wąskotorowe
14.30 - odjazd specjalnego pociągu do Złotokłosu z okazji jubileuszu OSP i Jarmarku Piaseczyńskiego. Powrót do Piaseczna o godz. 18.00. Przejazd płatny 10 zł (bilety do nabycia w kasie na godzinę przed odjazdem).
      

Koordynator ogólnopolski EDD – Narodowy Instytut Dziedzictwa (www.edd.nid.pl)

Organizator: Centrum Kultury w Piasecznie, UMiG Piaseczno

Partnerzy: Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej, Piekarnia „Krzosek”

Patroni medialni: Gazeta Piaseczyńska, Przegląd Piaseczyński, Kurier Południowy, Sąsiedzi

 

PODCZAS JARMARKU WYSTAPIĄ:

PIASECZYŃSKA ORKIESTRA DĘTA

Działa na terenie gminy Piaseczno od 2000 roku. Założycielami orkiestry jest grupa zapalonych amatorów, którzy znaleźli swoje miejsce przy Centrum Kultury w Piasecznie. W repertuarze orkiestry znalazły się marsze, muzyka sakralna, pieśni patriotyczne oraz utwory muzyki współczesnej. Orkiestra swoimi występami uświetnia wszystkie ważniejsze imprezy patriotyczne i okolicznościowe. Kapelmistrzem orkiestry od stycznia 2014 r. jest Tomasz Banowicz.

SHOLEM

Zespół SHOLEM (w języku jidysz – Pokój) został założony w 2001 roku przez Macieja Inglota, absolwenta Akademii Muzycznej w Krakowie. Trio wykonuje tradycyjną, klezmerską muzykę żydowską we własnej aranżacji. W kręgu zainteresowań poszczególnych członków zespołu znajduje się również muzyka klasyczna, jazz i folk, co ma ogromny wpływ na niezwykle bogaty i niepowtarzalny styl wspólnie wykonywanej muzyki. W repertuarze zespołu znajdują się utwory instrumentalne oraz wokalne – pieśni w języku Jidysz.

Zespół na co dzień występuje na krakowskim Kazimierzu, dzielnicy słynącej z kultury żydowskiej, która każdego roku przyciąga swym niepowtarzalnym pięknem wielu turystów i fanów niemalże z całego świata. Po za tym zespół ma na swoim koncie liczne koncerty krajowe jak i zagraniczne oraz udziały w wielu prestiżowych festiwalach.

KAPELA Z TARGÓWKA

Warszawska KAPELA Z TARGÓWKA jest jedną z najlepszych kapel w Polsce. Założycielami zespołu w 1995 r. są Senior Jerzy Pasztaleniec oraz Synowie, Paweł i Dariusz Pasztaleniec.

Gramy folklor Warszawski - w repertuarze znajdują się szlagiery Stanisława Grzesiuka największego Barda powojennej Warszawy. Gramy również piosenki R E T R O czyli lata 20-ste, i 30-ste zeszłego wieku, Repertuar sceny Kabaretowej i Teatralnej tamtych lat, autorów: Petersburski, Włast czy Gold. Wzbogacamy również repertuar własnymi kompozycjami utrzymane w klimacie folkloru miejskiego.

Jesteśmy laureatami Prestiżowego Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki R E T R O Fundacji Mieczysława Fogga pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i Rodziny Foggów.

Realizowaliśmy cykl koncertów w Galerii Porczyńskich Warszawie poświęconym piosenkom i karierze Mieczysława Fogga i wiele koncertów związanych z twórczością tego Wielkiego artysty.

Skład zespołu:

Paweł Pasztaleniec - banjo, klarnet, wokal

Dariusz Pasztaleniec - akordeon , wokal

Agnieszka Wojakowska - skrzypce , wokal

Jan Rosłon - gitara akustyczna , wokal

Wiesław Leśniewski - akordeon , wokal

Paweł Harasim - kontrabas , wokal 

CHANAJKI

Grupa klezmerska związana z Białymstokiem, utworzona przez Rafała i Alicję Grabowskich po zdobyciu przez nich w 2006 r. Złotych Cymbałów na Festiwalu Tradycji i Kultury Żydowskiej w Kazimierzu Dolnym. CHANAJKI powstały z fascynacji utworami granymi przez klezmerów i dla ocalenia od zapomnienia muzyki, pieśni jidysz i kompozycji związanych z żydowskimi twórcami z terenu Podlasia, a szczególnie Białegostoku.

W ich utworach można usłyszeć wpływy rosyjskie, bałkańskie, związane z folklorem białoruskim.(…)W ich repertuarze znajdują się utwory instrumentalne we własnych aranżacjach oraz wokalne - pieśni w języku Jidysz.

Skład zespołu:

Alicja Grabowska – śpiew, teksty w jej opracowaniu i wykonaniu

Rafał Grabowski – akordeon

Rafał Makarski – kontrabas

Radosław Koper – skrzypce, altówka

Maciej Dziemski – perkusja, tarambuka

„Sen Menasze” – opowieść dla dzieci z muzyką na żywo.

Sen Menasze. Opowieść z muzyką na żywo, na podstawie baśni Isaaca Bashevisa Singera o chłopcu, który uciekł z domu i głęboko w lesie, a może we śnie, odnalazł cudowny Zamek, w którym nic nigdy nie ginie na zawsze.

Opowiada: Beata Frankowska. Gra na skrzypcach: Olena Yeremenko

„Było sobie miasteczko - opowieści chasydzkie z żydowskiego Piaseczna”.

Piętnaście lat temu, w latach 2002-2003, opowiadacze z Grupy Studnia O. zrealizowali w naszym mieście projekt „Taniec opowieści, czyli chasydzi Piaseczna”. W ramach projektu powstały m.in. spektakl, pokazywany wiele razy w Polsce i zagranicą oraz strona internetowa opowiadająca o dziejach piaseczyńskich Żydów. Powrócimy do tych historii raz jeszcze.
W wyobraźni będziemy wędrować śladami tych, którzy byli tu przed nami. Wsłuchamy się
w gwar piaseczyńskich targów i sklepików, zajrzymy na podwórka na ulicy Nadarzyńskiej, zejdziemy po kamiennych schodkach do mykwy, wysłuchamy mądrych słów rabina Kelmana Shapiro. Opowieści na podstawie dokumentów, wspomnień i przypowieści chasydzkich, przeplatane pieśniami w jidysz i po hebrajsku.

Opowiada: Beata Frankowska, muzyka: Olena Yeremenko ( skrzypce).

Beata Frankowska

Z wykształcenia polonistka, z zawodu animatorka kultury i opowiadaczka historii, związana ze Stowarzyszeniem Grupa Studnia O., pierwszą grupą w Polsce, skupiającą zawodowych opowiadaczy. Urodzona w Piasecznie, przez kilka lat w nim mieszkała. Z jej inspiracji i osobistej potrzeby 15 lat temu powstał projekt Taniec opowieści, czyli chasydzi Piaseczna, zrealizowany przez opowiadaczy z Grupy Studnia O. To dzięki tej przygodzie głębiej zainteresowała się kulturą żydowską i żydowskimi historiami. Przez wiele lat pracowała z żydowską pamięcią lokalną w polskich miasteczkach, m.in. w Węgrowie, Kazimierzu, Biłgoraju, prowadząc warsztaty z dziećmi i młodzieżą. Jako opowiadaczka historii współpracuje od początku z Muzeum POLIN. Głęboko wierzy w uzdrawiającą moc opowiadania historii, również tych najtrudniejszych.

Muzyka: Olena Yeremenko (skrzypce)

Olena Yeremenko.

Urodzona na Ukrainie w rodzinie muzyków pielęgnującej od pokoleń tradycje muzyczne.

Jest współzałożycielką zespołu Burdon Folk Band, z którym nagrała 4 płyty. Brała udział w wielu projektach i grupach muzycznych na Ukrainie i w Polsce. Wraz z Orkiestrą Czasów Zarazy nagrała płytę „G.F. Telemann. Tańce Polskie”. Od 2012 do 2015 roku współpracowała z teatrem Gardzienice jako aktorka-muzyk. Obecnie gra w zespołach Burdon Folk Band, Dzikie Jabłka, Orkiestra Czasów Zarazy, jednocześnie rozwijając nowe projekty (płyta „DuoDuo. Beginning” 2014), zespół prog-rockowy „Ichthyander Dad’s Only Dolphin” oraz zespół muzyki dawnej i renesansowej „Dancerye”.
Współpracuje z zespołem artystycznym „Grupa Studnia O.”

Agnieszka Ziątek

Członkini Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, psycholożka, nauczycielka hebrajskiego.

Monika Krajewska

Artystka i edukatorka. Autorka albumów fotograficznych o cmentarzach żydowskich i publikacji o symbolice płaskorzeźb na macewach. Tworzy wycinanki i kolaże inspirowane dawną żydowską wycinanką, symbolami i tekstami judaizmu. Prowadzi warsztaty i wykłady ukazujące tradycję żydowską przez pryzmat sztuki.

Wycinanka to sztuka, która szczególnie rozkwitła wśród Żydów Europy Wschodniej w XIX wieku i była ściśle związana z życiem religijnym, m.in. ze świętami. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z jej historią, symboliką i techniką wykonania, obejrzą przykłady z Europy Wschodniej, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, a następnie wykonają własną wycinankę.

Kinga Kalupa

Swoją przygodę z tańcem izraelskim rozpoczęła 10 lat temu w grupie SNUNIT z Warszawy pod okiem pierwszej polskiej instruktorki Moniki Leszczyńskiej. Uczestniczyła w wielu występach i warsztatach w Polsce i zagranicą, współorganizuje międzynarodowe warsztaty w Warszawie. 

Grupa Tańca Izraelskiego "Snunit" (hebr. jaskółka) powstała w 1995 roku w Warszawie skupiając grono osób zafascynowanych i pragnących cieszyć się niezwykłym tańcem izraelskim także w Polsce. Od tego czasu miłośnicy tańca izraelskiego spotykają się dwa razy w tygodniu w Warszawie by doświadczyć wspólnego tańca i dobrych emocji. Nasze spotkania są otwarte dla wszystkich. Ponadto organizujemy wiele warsztatów w całej Polsce. Dają one możliwość doświadczenia radości tańca w grupie, w kręgu, radości ruchu i rytmu - całym ciałem i duszą. Radości przemiany przez taniec. Ludzi nieśmiałych i czasami wciąganych na siłę do kręgu po pięciu minutach nie sposób już z niego wyrwać.  W każdej chwili widać radość, jaką przynosi im nauka pierwszych kroków w rytm oryginalnej muzyki. Entuzjazm i energia, które się wyzwalają podczas warsztatów tańca izraelskiego trwają dużo dłużej, niż do końca zajęć. Serdecznie zapraszamy do tego wspólnego doświadczenia!

 

Julia Gregosiewicz

absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku marketing i zarządzanie. Pracuje od 13 lat w branży gastronomicznej - 9 lat prowadziła kuchnię koszerną przy Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, a od 4 lat zarządza restauracją BESAMIM w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. „Specjalizujemy się w kuchni żydowskiej, ale nasza restauracja nie jest koszerna.”

W pokazach i degustacji będzie towarzyszyć jej Małgorzata Blicharz - specjalista od kuchni żydowskiej - 16 lat w gastronomi, w tym przez  4 lata współtworzyły razem  kuchnię koszerną. Uczestniczyła w budowie i rozwoju żydowskiego Hotelu Ilan w Lublinie, jest wiceprezesem Stowarzyszenia Żydowski Dom Seniora Moszaw Zkenin i od 4 lat  prowadzi warsztaty kulinarne  dotyczące tradycyjnej kuchni żydowskiej na Uniwersytecie III Wieku przy Teatrze Żydowskim w Warszawie  

Razem wystąpiły w trzech programach – „Dzień dobry TVN” gotując na żywo dania żydowskie. Chętnie uczestniczą w festiwalach dotyczących kuchni żydowskich odbywających się w całej Polsce. Również w restauracji BESAMIM często odbywają się eventy kulinarne związane z jedzeniem żydowskim z różnych stron świata.