Edukacja regionalna

Zajęcia z zakresu edukacji regionalnej umiejętnie pokazują skąd jesteśmy, atrakcyjnie wprowadzają w historię, tradycje i kulturę naszego regionu, budują więź z „małą ojczyzną”. Szczególnie cenne są dla dzieci, które poprzez zabawę poznają przeszłość swojej społeczności i kształtują poczucie tożsamości.

Proponujemy zajęcia dla grup przedszkolnych i szkolnych dotyczące dziedzictwa kulturowego gminy Piaseczno, a także tradycji i zwyczajów związanych z Mazowszem. Podczas zajęć stosowane są różnorodne formy i metody dydaktyczne w tym zajęcia interaktywne, tj. gry i zabawy, a także prezentacje multimedialne, które wpływają na atrakcyjność spotkań oraz zaangażowanie ich uczestników. Każdorazowo zajęcia dostosowane są do wieku i możliwości uczestników. Proponowane zajęcia mogą być ciekawą alternatywą dla zajęć prowadzonych w przedszkolach i szkołach.

Obecnie proponujemy różne rodzaje zajęć:

Spotkania tematyczne (45 - 60 min.)

Zajęcia o różnorodnej tematyce skierowane do zorganizowanych grup przedszkolnych i szkolnych, dostosowane do poziomu różnych grup wiekowych. Mają charakter interaktywny i zawierają elementy warsztatowe.

Warsztaty (60 - 90 min.)

Zajęcia warsztatowe podzielone są na dwie części - część I ( krótką, teoretyczną) podczas której uczestnicy wprowadzeni zostają w temat zajęć oraz część II, podczas której wykonywane są prace związane z tematem warsztatów.

„Historie zamknięte w kuferku” ( ok. 60 min.)

Projekt edukacyjny skierowany do grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych (kl. I-III) z terenu gminy Piaseczno, koncentrujący się wokół tematyki miasta i regionu w kontekście historycznym i etnograficznym. Edukator wraz z kuferkiem (z rekwizytami ilustrującymi przeprowadzany temat zajęć) dociera do placówki przedszkolnej / szkolnej i tam prowadzi zajęcia.

Wycieczki miejskie z przewodnikiem ( ok. 60 min.)

Podczas spaceru po Piasecznie uczestnicy poznają historię miasta w oparciu o zachowane zabytki architektury czy miejsca ważnych dla miasta wydarzeń. Przewodnik w prosty i ciekawy sposób, wskaże pozostałe do dziś ślady przeszłości, przybliży dzieje miasta i jego rozwój.

Rezerwacja terminu zajęć oraz szczegółowe informacje:

Prosimy o rezerwację terminu zajęć/wycieczki z minimum tygodniowym wyprzedzeniem. Rezerwacji terminu można dokonać osobiście w Domu Kultury w Piasecznie (ul. Kościuszki 49), telefonicznie: 22 756 76 00 wew. 17  lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Informacje o cenach poszczególnych zajęć znajdują się przy propozycjach dla poszczególnych grup wiekowych.

Miejsce prowadzenia zajęć: sala Domu Kultury w Piasecznie (ul. Kościuszki 49, I piętro)

Uwaga! „Historie zamknięte w kuferku” – zajęcia prowadzone w przedszkolach/szkołach

Poniżej propozycje tematów zajęć dla poszczególnych grup wiekowych:

Edukacja - przedszkole

Edukacja - szkoła podstawowa

Edukacja - szkoły ponadpodstawowe