9 września ( niedziela) – godz. 12.00 – 19.00
Piaseczno, Pl. Piłsudskiego ( Rynek), Skwer Kisiela

Coroczna impreza plenerowa w centrum miasta, nawiązująca do dawnej tradycji organizowania w Piasecznie targów wielkich, przybliżająca kulturę tradycyjną i dawne rzemiosło. Charakteryzuje się bogatym programem artystycznym - występy miejscowych oraz zapraszanych zespołów ludowych z całej Polski, występy zespołów folkowych, plenerowe przedstawienia teatralne, pokazy dawnego rzemiosła. Podczas JARMARKU na piaseczyńskim Rynku rozstawiane są także kramy handlowe z wyrobami garncarskimi, kowalskimi, rękodziełem, ozdobami, a także potrawami kuchni tradycyjnej. Nad Jarmarkiem czuwa Muzeum Regionalne.


Wydarzenie organizowane w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości

W dniach 29.04 - 3.05 muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających.

Informujemy, iz dnia 26.03 (Wielka Sobota) muzeum będzie nieczynne. Za utrudnienia przepraszamy.

Kolorowe fotografie posągów z Wyspy Wielkanocnej wykonane podczas podróży przez Jacka Herman-Iżyckiego prezentować będziemy na nowej wystawie czasowej. Zapraszamy od 2 kwietnia do 22 maja. Szczegółowe informacje http://www.kulturalni.pl/muzeum-regionalne/co-robimy/wystawy/wystawy-czasowe

Z przyjemnością informujemy o oficjalnych wynikach konkursu na tradycyjną palmę zorganizowanego przez muzeum. Do konkursu zgłoszono 136 prac we wszystkich kategoriach. Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu oraz rozdanie nagród nastapiło 20.03 o godz. 13.30 na pl. Piłsudskiego w Piasecznie, podczas corocznego Kiermaszu Wielkanocnego. Zwycięzcom gratulujemy. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i zapraszamy do muzeum po odbiór pamiątkowych dyplomów, a laureatów konkursu prosimy o odbiór nagród.

Listę nagrodzonych oraz zdjęcia prac prezentujemy w zakładce http://www.kulturalni.pl/muzeum-regionalne/co-robimy/konkursy

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z listą laureatów konkursu na "Tradycyjną Palmę Wielkanocną". Ogłoszenie oficjalnych wyników konkursu oraz wręczenie nagród odbędzie się 20 marca o godz. 13.30, podczas Kiermaszu Wielkanocnego (pl. Piłsudskiego). Laureatom konkursu gratulujemy, pozostałym uczestnikom, dla których przygotowane zostały pamiątkowe dyplomy, dziękujemy za udział w konkursie. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za pielęgnowanie tradycji.

 

 

„Podróże przez lądy i oceany -  poznajemy największy kontynent na Ziemi”

Zajęcia warsztatowe dla dzieci ( 6-12 lat)

Termin zajęć: 9 -12.02 ( wtorek -  piątek), w godz. 11- 14.
Miejsce: Muzeum Regionalne w Piasecznie, Pl. Piłsudskiego 10

I  DZIEŃ (9.02)  „Państwo Środka” (Chiny).

Azjatycką wyprawę rozpoczniemy podróżą do Chin; dowiemy się, ile kilometrów liczy najsłynniejszy mur świata, co to była armia terakotowa, spróbujemy jedzenia pałeczkami, nauczymy się pisać po chińsku (kaligrafia chińska). Przygotujemy się do świętowania Chińskiego Nowego Roku - wykonamy  świąteczne dekoracje, „koperty szczęścia”, skosztujemy ciasteczek z wróżbą.

(8 lutego – w chińskim kalendarzu  rozpoczyna się Rok Małpy - świętowanie trwa aż 14 dni);

II DZIEŃ (10.02)  – „Kraj wielu gatunków ryżu” (Wietnam)

Z Chin udamy się do Wietnamu; dowiemy się, jak przebiega świętowanie Nowego Roku w Wietnamie (święto TET), zaparzymy herbatę po wietnamsku, wykonamy herbaciane obrazki, ozdobimy filiżanki do herbaty.

III DZIEŃ (11.02) „ Kraj Kwitnącej Wiśni” (Japonia)

Kontynuując świąteczne  podróże po krajach Azji udamy się do Japonii;  dowiemy się,  jakie święta poświęcone są dzieciom (Hinamatsuri - Dzień Dziewczynek i jego chłopięcy odpowiednik Tango no sekku (święto Chłopców). Nauczymy się  kilku słów po japońsku, wykonamy papierowe laleczki kokeshi.

IV DZIEŃ (12.02) – „Malownicze Indie”

Podczas ostatniej podróży do Azji udamy się do Indii, na współczesną indyjską ulicę; przyjrzymy się życiu mieszkańców, zobaczymy, co nas w Indiach zaskoczy; poznamy tańce indyjskie, ozdobimy figurkę słonia, zaprojektujemy własne bindi.

Podczas każdego spotkania na dzieci czekać będą miłe niespodzianki.

Od 6.12.2015-10.01.2016 zapraszamy do oglądania świątecznej wystawy prac dzieci i młodzieży z terenu Gminy Piaseczno.

Muzeum Regionalne proponuje nowy rodzaj działań edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży - wycieczki miejskie z przewodnikiem.
Szczegóły oferty, proponowane tematy [tutaj]