Czy zastanawialiście się kiedyś jak wyglądałby świat, gdyby nie było zabytków?podróże zabytkomaniaka 2

Stanowią one ważną część dziedzictwa kulturowego, opowiadają o historii, o życiu ludzi w dawnych czasach; zachwycają, zmuszają do refleksji, są źródłem wielu przygód. Możemy je odkrywać, fotografować, kręcić filmy, pisać o nich, czytać.

Na zajęcia zapraszamy wszystkich ZABYTKOMANIAKÓW, kochających podróże, te bliższe i te dalsze, lubiących rozwiązywać zagadki, łamigłówki oraz zabawy plastyczne (każdego dnia wykonamy pracę plastyczną związaną z danym tematem).

 

PODRÓŻE ZABYTKOMANIAKA

DZIEDZICTWO KULTUROWE MIAST EUROPEJSKICH

Warsztaty w godz. 11.00 – 13.00

28.01. (poniedziałek): KRAKÓW - MIASTO KRÓLÓW

29.01. (wtorek): PRAGA – MIASTO STU WIEŻ

30.01. (środa): RZYM- WIECZNE MIASTO

31.01. (czwartek): PARYŻ- MIASTO ARTYSTÓW

01.02. (piątek): LONDYN- MIASTO ŚWIATA

Podczas pierwszej podróży udamy się do Krakowa. Zwiedzimy Zamek na Wawelu, smoczą grotę, Kościół Mariacki; wysłuchamy hejnału krakowskiego a w sukiennicach rozejrzymy się za pamiątką z podróży. W Muzeum Historycznym Miasta Krakowa obejrzymy kolekcję słynnych na cały świat szopek bożonarodzeniowych.

W kolejnej podróży wybierzemy się do stolicy naszego południowo.-zachodniego sąsiada – do Pragi; udamy się na Zamek na Hradczanach, następnie do Katedry św. Wita i na słynną Złotą Uliczkę. Na Starym mieście zwiedzimy Ratusz Staromiejski oraz popularną atrakcję turystyczną - praski zegar astronomiczny Orloj z ruchomymi figurkami; udając się na ulicę Kaunską7 na Starym Rynku zwiedzimy Muzeum Alfonsa Muchy, przedstawiciela secesji. Naszą podróż zakończymy nad Wełtawą na Moście Karola, „strzeżonego” przez kilkadziesiąt figur, w tym męczennika św. Jana Nepomucena.

Trzeciego dnia naszej wyprawy udamy się do położonego na siedmiu wzgórzach Rzymu. Na Forum Romanum, rzymskim rynku, będącym główny politycznym i religijnym ośrodkiem w starożytności oraz w Koloseum poczujemy ducha miejsca - genius loci.
Odwiedzimy Muzea Watykańskie i zgromadzone tam wspaniałe kolekcje dzieł sztuki, Plac i Bazylikę św. Piotra oraz grób św. Jana Pawła II. Aby mieć nadzieję na powrót do „wiecznego miasta” wrzucimy pieniążek do Fontanny Di Trevi.

Kolejnym celem podróży będzie Paryż. Zwiedzimy m.in. jedno z największych i najpopularniejszych muzeów świata Luwr, Katedrę Notre Dam, Bazylikę Sacre-Coeur. Odwiedzimy dzielnicę artystów Montmartre, a ostatnim punktem podróży będzie Wieża Eiffla.

W piątym dniu naszych podróżniczych spotkań udamy się do Londynu. W stolicy Wielkiej Brytanii zwiedzimy najpopularniejsze muzea (m.in. Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Nauki). Wsiadając do dwupiętrowego czerwonego autobusu przyjrzymy się najważniejszym zabytkom (Big Ben, Pałac Westminsterski-miejsce obrad parlamentu, Pałac Buckingham, Pałac Kensington i inne).

 

Informacje:

Na zajęcia zapraszamy dzieci od 6. roku życia.

Warsztaty bezpłatne. Obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona.

Informacje i zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub 22 756 76 00 wew. 17

Miejsce zajęć: Dom Kultury, ul. Kościuszki 49, I piętro (sala widowiskowa)

Zapraszamy!