NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 

W tym roku Centrum Kultury wraz Urzędem Miasta i Gminy PiasecznoStarostwem PowiatowymParafią Św. Anny  i Związkami Kombatanckimi zaprasza na miejsce obchody Narodowego Święta Niepodległości.  Oprócz Mszy Świętej za Ojczyznę, złożenia kwiatów i przemówień oficjeli zapraszamy wszystkich na Piknik Niepodległościowy.

To właśnie w ramach pikniku odbędzie się Defilada "Polskie drogi do Niepodległości", będzie można zobaczyć i wejść do repliki samochodu Pancernego. Wszyscy zainteresowali będą mogli obejrzeć wystawę broni i uzbrojenia z różnych epok. Najmłodszych zapraszamy do wzięcia udziału w różnych konkursach wiedzowych

Zrobiliśmy też krótki research, aby dowiedzieć się jak kiedyś wyglądały obchody święta 11.11. Mimo że od odzyskania niepodległości przez Polskę minęło już 98 lat, uroczyste obchody upamiętniające ten wyjątkowy dlakraju czas świętujemy nieprzerwanie dopiero od 90 lat. 

Prawdą jest, że wcześniej, bo już 1937 roku ustawą sejmową zostało wprowadzone oficjalne Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada. W poprzednich latach - począwszy od 1919 roku - obchodzono je zazwyczaj w niedzielę poprzedzającą ten dzień. Niestety w okresie PRL-u to święto zostało wykreślone z kalendarza. 

W archiwalnych nagraniach z lat 20. i 30., które się zachowały, widzimy głównie parady wojskowe. Ale nie tylko w taki sposób obchodzono Święto Niepodległości. Jak je świętowano i jak to się zmieniało?

Cały czas prym wiodą parady wojskowe i pokazy uzbrojenia, choć towarzyszyły imtakże inne formy świętowania. Bardzo wcześnie organizowane były bale niepodległości, bale oficerskie. Jeśli były urządzanedefilady, to oprócz wojska defilowało przysposobienie wojskowe, harcerze,  Związek Strzelecki, organizacje paramilitarne, rozmaite środowiska społeczne... Starano się w II Rzeczypospolitej kształtować dumę z własnego państwa i własnego narodu.

 

Na podstawie http://www.rmf24.pl/kultura/news-jak-kiedys-swietowano-11-listopada-czuc-bylo-nastroj-euforii,nId,1055184