KONOPIELNIK - autorska adaptacja „Konopielki” Edwarda Redlińskiego w wykonaniu Teatru Albocoś. Odbyła się 11 października 2016 o godz. 20:00  w Domu Kultury w Piasecznie.

– Po  „Miłość ci wszystko wypaczy” przymierzaliśmy się do różnych tekstów. Nie pamiętam już, kto rzucił hasło „Konopielka"? –mówi Grzegorz Emanuel, opiekun i reżyser amatorskiego Teatru Albocoś.

- Pierwsza myśl: niewykonalne! Ale pojawiła się następna: dziewczyny zagrały już zwierzątka, mieszczki i damy, może pora zagrać „BABY”? Zaczęliśmy czytać wybrane fragmenty w improwizowanych podziałach na role. Zobaczyłem, że zaczęło się kleić - opowiada o przygotowaniach do nowej sztuki reżyser.

- Spektakl nie będzie przedstawiał historii znanej z książki, czy filmu. Zależało mi bardziej na tym, żeby zachować ducha i klimat oryginału niż jego fabułę. Śmieszno-tragiczna, przaśno-wzniosła rzeczywistość Taplar pozostanie, mam nadzieję, nienaruszona - dodaje.

Edward Redliński w odpowiedzi na list, w którym Grzegorz Emanuel opisał pomysł adaptacji, stwierdził: Pomysł kobiecej („babskiej”) wersji uważam za ryzykowny, ale też bardzo obiecujący. Scenariusza nie chcę autoryzować – ryzykujcie sami, „na całość”. - Ryzykujemy. Z pełną świadomością – decyduje Grzegorz Emanuel.

To nie był zwykły spektakl. Czasami śmieszny, czasami wzruszający, na pewno nie nieprzewidywalny, w dobrym tempie, w dobrej arażacji z piękną scenografią. Postcie wyraziste, muzyka przjmująca. Reżyserowi udało się uzyskać to, co obiecywał. Choć nie było głównego motywu (w żeńskiej wersji, by się to po prostu nie udało) to humor i klimat Konopielki został oddany. Mamy nadzieję, że uda nam się gościć Albocoś jeszcze nie raz na naszej scenie. 

Zdjęcia Paweł Górski

Konopielnik

PhotoMax 2.0 - Photos & Albums on your Website - Jquery plugin