KIERMASZ WIELKANOCNY
pl. Piłsudskiego (rynek) - Niedziela Palmowa

Kiermasz Wielkanocny, co roku organizowany jest w Niedzielę Palmową na piaseczyńskim rynku. Jego celem jest kultywowanie tradycji związanych ze Świętami Wielkiej Nocy, integracja mieszkańców gminy, przybliżenie kultury tradycyjnej i dawnego rzemiosła. Na rynku rozstawione są stoiska handlowe z pisankami, palmami wielkanocnymi, stroikami świątecznymi, wyrobami z wikliny, wypiekami domowymi, rękodziełem i ozdobami. W centralnej części rynku -  „stół wielkanocny” z poczęstunkiem dla mieszkańców.

 

loading...

 

 

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

pl. Piłsudskiego (rynek) - Grudzień

Przedświąteczne spotkanie połączone z uroczystym zapaleniem świateł na piaseczyńskiej choince. Na rynku rozstawione są stoiska handlowe z ozdobami świątecznymi, rękodziełem, wyrobami z wikliny, tradycyjnymi produktami spożywczymi. W czasie kiermaszu czeka na odwiedzających moc atrakcji: spotkanie z Mikołajem, przedstawienia teatralne, plastyczne warsztaty dla dzieci, muzyka na żywo oraz poczęstunek gorącym barszczem czerwonym i pierogami.

 

loading...

Muzeum Regionalne w Piasecznie

Muzeum Regionalne w Piasecznie
pl. Piłsudskiego 10
05-500 Piaseczno
Tel: 22 737 23 99, 509 687 267
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Muzeum czynne:

  • wtorek - środa: 9.00 - 16.00
  • czwartek - piątek: 9.00 - 17.00
  • sobota: 9.00 - 16.00

Zmiany obowiązują od stycznia 2016.

Bilety:

  • normalny: 3 zł
  • ulgowy: 2 zł

Soboty - wstęp wolny

facebook 170

Podkategorie

Zajęcia z zakresu edukacji regionalnej umiejętnie pokazują skąd jesteśmy, atrakcyjnie wprowadzają w historię, tradycje i kulturę naszego regionu, budują więź z „małą ojczyzną”. Szczególnie cenne są dla dzieci, które poprzez zabawę poznają przeszłość swojej społeczności i kształtują poczucie tożsamości.

Proponujemy zajęcia dla grup przedszkolnych i szkolnych dotyczące dziedzictwa kulturowego gminy Piaseczno, a także tradycji i zwyczajów związanych z Mazowszem. Podczas zajęć stosowane są różnorodne formy i metody dydaktyczne w tym zajęcia interaktywne, tj. gry i zabawy, a także prezentacje multimedialne, które wpływają na atrakcyjność spotkań oraz zaangażowanie ich uczestników. Każdorazowo zajęcia dostosowane są do wieku i możliwości uczestników. Proponowane zajęcia mogą być ciekawą alternatywą dla zajęć prowadzonych w przedszkolach i szkołach.

Obecnie proponujemy różne rodzaje zajęć:

Spotkania tematyczne (45 - 60 min.)

Zajęcia o różnorodnej tematyce skierowane do zorganizowanych grup przedszkolnych i szkolnych, dostosowane do poziomu różnych grup wiekowych. Mają charakter interaktywny i zawierają elementy warsztatowe.

Warsztaty (60 - 90 min.)

Zajęcia warsztatowe podzielone są na dwie części - część I ( krótką, teoretyczną) podczas której uczestnicy wprowadzeni zostają w temat zajęć oraz część II, podczas której wykonywane są prace związane z tematem warsztatów.

„Historie zamknięte w kuferku” ( ok. 60 min.)

Projekt edukacyjny skierowany do grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych (kl. I-III) z terenu gminy Piaseczno, koncentrujący się wokół tematyki miasta i regionu w kontekście historycznym i etnograficznym. Edukator wraz z kuferkiem (z rekwizytami ilustrującymi przeprowadzany temat zajęć) dociera do placówki przedszkolnej / szkolnej i tam prowadzi zajęcia.

Wycieczki miejskie z przewodnikiem ( ok. 60 min.)

Podczas spaceru po Piasecznie uczestnicy poznają historię miasta w oparciu o zachowane zabytki architektury czy miejsca ważnych dla miasta wydarzeń. Przewodnik w prosty i ciekawy sposób, wskaże pozostałe do dziś ślady przeszłości, przybliży dzieje miasta i jego rozwój.

Rezerwacja terminu zajęć oraz szczegółowe informacje:

Prosimy o rezerwację terminu zajęć/wycieczki z minimum tygodniowym wyprzedzeniem. Rezerwacji terminu można dokonać osobiście w Domu Kultury w Piasecznie (ul. Kościuszki 49), telefonicznie: 22 756 76 00 wew. 17  lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Informacje o cenach poszczególnych zajęć znajdują się przy propozycjach dla poszczególnych grup wiekowych.

Miejsce prowadzenia zajęć: sala Domu Kultury w Piasecznie (ul. Kościuszki 49, I piętro)

Uwaga! „Historie zamknięte w kuferku” – zajęcia prowadzone w przedszkolach/szkołach

Poniżej propozycje tematów zajęć dla poszczególnych grup wiekowych:

Edukacja - przedszkole

Edukacja - szkoła podstawowa

Edukacja - szkoły ponadpodstawowe

 

JARMARK PIASECZYŃSKI to coroczna impreza plenerowa, której cele jest nawiązanie do dawnej tradycji organizowania w Piasecznie targów wielkich (jarmarków). Zamierzeniem organizatorów JARMARKU PIASECZYŃSKIEGO jest odtworzenie klimatu dawnych jarmarków, przybliżenie kultury tradycyjnej i dawnego rzemiosła oraz zainteresowanie mieszkańców dziedzictwem kulturowym naszego regionu. Pierwszy Jarmark zorganizowany został na rynku w Piasecznie w ramach uroczystości otwarcia Muzeum Regionalnego 5 listopada 2004 roku.

Od 2005 roku "Jarmarki Piaseczyńskie" odbywają się we wrześniu w Parku miejskim w Piasecznie. Impreza charakteryzuje się bogatym programem artystycznym - występy miejscowych oraz zapraszanych zespołów ludowych z całej Polski, występy zespołów folkowych, historyczne pokazy konne, pokazy rycerskie, plenerowe przedstawienia teatralne, pokazy dawnego rzemiosła. Podczas JARMARKU w Parku Miejskim rozstawiane są także kramy handlowe z wyrobami garncarskimi, kowalskimi, rękodziełem, ozdobami, a także potrawami kuchni tradycyjnej.

Od 2006 roku realizowany jest cykl "Spotkanie regionów". W jego ramach staramy się przybliżyć naszym mieszkańcom kulturę innych regionów Polski. Na piaseczyński JARMARK zapraszani są przedstawiciele różnych regionów etnograficznych, które wyróżniają się zachowaną do dziś tradycyjną kulturą ludową. Podczas imprezy uczestnicy mają okazję zobaczyć stroje ludowe, wyroby sztuki ludowej i rzemiosła, poznać repertuar muzyczny, a także smak kuchni regionalnej zapraszanych gości. Cykl "Spotkanie regionów" zainaugurowali reprezentanci jednego z żywszych regionów na Mazowszu - Kurpi. Rok później odwiedzili nas przedstawiciele Księżaków Łowickich.

Corocznie w ramach JARMARKU odbywają się także imprezy towarzyszące (wystawy, prelekcje, zwiedzanie miasta, zwiedzanie poszczególnych obiektów zabytkowych, wycieczki, konkursy) zlokalizowane w różnych punktach naszego miasta.

Od 2005 roku impreza organizowana jest w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, które we wrześniu przygotowywane są przez placówki kulturalne w całej Polsce.

Impreza posiada stały termin w kalendarzu kulturalnym naszego miasta - odbywa się corocznie w drugą niedzielę września.

Organizatorzy imprezy: Centrum Kultury w Piasecznie oraz liczni partnerzy, współpracownicy, sponsorzy.

HISTORIA JARMARKÓW W PIASECZNIE

Piaseczno w przywileju lokacyjnym z 1429 roku otrzymało prawo do odbywania targów. Większe jednak korzyści dla miasta przynosiło organizowanie jarmarków (targów wielkich). Prawo do ich odbywania Piaseczno otrzymało w 1513 roku z rąk księżnej Anny Mazowieckiej. Ich ilość w roku jak i czas trwania były ściśle określone. Nie zachowała się jednak treść nadania przywileju, nie znamy więc wyznaczonych przez księżną terminów. Kolejne przywileje wystawił dla Piaseczna król Jan Kazimierz w 1649 roku. Z jego nadania jarmarki odbywały się w marcu, maju, październiku i listopadzie.

Dniem jarmarków stał się poniedziałek, a historycznym miejscem ich odbywania - rynek. Na jarmarki przybywali kupcy i rzemieślnicy z okolicznych miast i wsi. Często przywożono na nie towary z Warszawy, Łodzi, czy nawet z Podlasia.

W XIX w. z dwunastu przyznanych jarmarków odbywało się jedynie sześć.

Termin jarmarków jak i targów odbywających się w Piasecznie ostatecznie uregulowano w 1929 roku. Targi wielkie odbywać się miały w poniedziałki, a ich liczbę ustalono na sześć w roku.

Kiermasz Wielkanocny, co roku organizowany jest w Niedzielę Palmową na piaseczyńskim rynku. Jego celem jest kultywowanie tradycji związanych ze Świętami Wielkiej Nocy, integracja mieszkańców gminy, przybliżenie kultury tradycyjnej i dawnego rzemiosła. Na rynku podczas Kiermaszu rozstawione są stoiska z pisankami, palmami wielkanocnymi, stroikami świątecznymi, wyrobami z wikliny, wypiekami domowymi, rękodziełem i ozdobami. Podczas kiermaszu organizowane są atrakcje dla dzieci -  konkursy czy warsztaty. W centralnej części rynku ustawiany jest „stół wielkanocny” z jajkami oraz pieczywem, a uczestnicy kiermaszu częstowani gorącym żurkiem. Mieszkańcy mają wówczas także możliwość spróbowania konkursowych wypieków ( konkurs na najlepsza babę i mazurka). Podczas kiermaszu prowadzona jest sprzedaż konkursowych prac ( pisanki i palmy ) zgłoszonych na organizowane przez Muzeum Regionalne w Piasecznie konkursy wielkanocne. Dochód ze sprzedaży przeznaczany jest na cele charytatywne ( w poprzednich edycjach wspieraliśmy Fundację „Pomóż Dorosnąć”).

„Kiermasz Świąteczny” to przedświąteczne spotkanie połączone z uroczystym zapaleniem świateł na piaseczyńskiej choince. Na rynku rozstawione są stoiska handlowe z ozdobami świątecznymi, rękodziełem, wyrobami z wikliny, tradycyjnymi produktami spożywczymi. W czasie kiermaszu czekać będzie na odwiedzających moc atrakcji: spotkanie z Mikołajem, przedstawienie teatralne, plastyczne warsztaty dla dzieci, muzyka na żywo oraz poczęstunek gorącym barszczem czerwonym i pierogami. Na zakończenie Kiermaszu uroczyście zapalone zostaną światła na choince, która pozostanie z mieszkańcami na rynku przez zimowe miesiące.